BH poljoprivreda

Oranice bez granica: EU integracije šansa za bh poljoprivredu

Vijesti / BiH-EU | 13. 01. 2017. u 13:35 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ured specijalnog predstavnika Europske unije u Bosni i Hercegovini (EUSR) pokrenuo je projekt o perspektivama razvoja bh. poljoprivrede s ciljem da se otvoreno razgovara o trenutnoj situaciji ruralnih područja i poljoprivrede u BiH, kao i izazovima i mogućnostima koje nudi proces pristupanja EU, priopćila je Delegacija Europske unije u BiH.

U projektu se organizira sveobuhvatna kampanja, deset foruma o poljoprivredi i ruralnom razvoju, kao i informativno-edukativni događaji širom zemlje.

Prva dva foruma održana su 11. i 12. siječnja u Travniku i Livnu. Osim domaćih, regionalnih i međunarodnih stručnjaka u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, obratili su se šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU veleposlanik Lars-Gunnar Wigemark, britanski veleposlanik u BiH Edward Ferguson, kao i zamjenik šefa Delegacije Europske unije Khaldoun Sinno.

''Oranice BiH zaista mogu biti bez granica, kao što glasi slogan našeg projekta. Domaći proizvođači trebaju iskoristiti sve pogodnosti koje članstvo u EU nudi. Ovdje smo da bismo direktno pričali s poljoprivrednicima o njihovoj situaciji i problemima s kojima se susreću. Svjesni smo da je njihov položaj jako težak i da su tijekom godina upravo ove kategorije ostale zanemarene'', naveo je Wigemark, izražavajući nadu da će se kroz forume uputiti jasna poruka svim akterima da moraju staviti snažniji fokus na poljoprivredu u BiH.

Tijekom foruma bilo je riječi o konkretnim primjerima iz ove oblasti, analizirani su glavne prepreke za poboljšanje stanja u poljoprivredi i načini za njihovo otklanjanje te date preporuke kako se blagovremeno pripremiti za pristupanje EU.

Britanski veleposlanik Ferguson kazao je da su forumi sjajna prilika da od proizvođača čuje s kojim se izazovima i prilikama susreću poljoprivrednici.

''Poljoprivreda je izuzetno važan sektor za BiH i ako su poljoprivredni proizvođači u dobroj situaciji, onda je i cijela zemlja dobro. Ne treba zaboraviti napredak ostvaren u proteklim mjesecima, krenuvši od adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a zatim deblokade izvoza pojedinih bh. proizvoda na tržište EU. Jako puno posla je pred svima nama, moramo se još snažnije fokusirati na izvoz peradi i drugih proizvoda životinjskog porijekla. Usvajanje sveobuhvatne strategije u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja je važno da bi se deblokirala sredstva EU koja su na raspolaganju ovom sektoru, a koji će sobom povući daljnje investicije'', naveo je veleposlanik Ferguson.

EU integracije nose brojne izazove, ali i pogodnosti i prilike za poljoprivredne proizvođače u Bosni i Hercegovini.

Ulaskom u Europsku uniju domaćim proizvođačima otvaraju se nova tržišta i načini financiranja njihovih djelatnosti. Brojni razvojni fondovi Europske unije značajno mogu unaprijediti poljoprivredna gazdinstva u Bosni i Hercegovini, ali i cjelokupnu proizvodnju.

Direktor USAID/Sweden projekta Farma II Adrian Neal naglasio je da poljoprivrednike čeka posao koji nije lagan i da će pritisci postati sve veći te da je sad pravo vrijeme za organiziranje i reagiranje.

''Ovaj proces mora biti partnerstvo, javni sektor ne može doći do svakog pojedinačnog proizvođača'', istaknuo je Neal, dodajući da je bh. proizvodnju potrebno osnažiti kako bi prvenstveno postala konkurentna na domaćem tržištu.

Prisutni su na forumima imali priliku da pogledaju kratak edukativno-dokumentarni film o domaćim proizvođačima koji imaju iskustva u primjeni europskih standarda i plasiranjem proizvoda na tržište EU. Također su nazočili informativno-edukativnom sajmu na kojem su izlagali partneri u projektu, UNDPBiH i projekt USAID/Sweden FARMA II te Udruga poduzetnika i poslodavaca Žepce (UPIP) i Farmofit – Fabrika stočne hrane Rapić, Gradiška.

Kopirati
Drag cursor here to close