Poljak u dresu prvaka Njemačke

Lewandowski u pohodu na rekorde legendarnog Gerda Mullera

Početak sezone za Bayern nije bio onakav kakav su priželjkivali čelni ljudi prvaka Njemačke, što je kulminiralo uručenjem otkaza hrvatskom stručnjaku Niki Kovaču nakon poraza od Eintrachta rezultatom 5:1.
Sport / Nogomet | 22. 11. 2019. u 12:06 Bljesak.info

Poljak u dresu aktualnog prvaka Njemačke Bayerna Robert Lewandowski (31) već je uklesao svoje ime kao najbolji strani nogometaš u povijesti njemačkog nogometa. No, s obzirom na odličnu formu koja ga već godinama prati, Lewy je u prilici da obori čak i rekorde legende njemačkog nogometaša Gerda Mullera, piše Anadolu Agency (AA).

Ipak, Bayern Munchen, najviše zahvaljujući sjajnoj formi Lewandowskog, uspio je ostati i dalje u utrci za titulu prvaka Njemačke. Lider na tabeli je Borussia Monchengladbach sa 24 boda, drugi je Leipzig sa 21, te Bayern na trećem mjestu s istim brojem bodova.

16 golova u 11 utakmica

Lewandowski, koji od 2010. godine nastupa u Bundesligi, na "Allianz Arenu" stigao je 2014. godine, a u navedenom periodu već je upisao svoje ime među najbolje strijelce u povijesti njemačkog prvenstva. No, po svemu sudeći, "zlatno doba" je za Lewandowskog tek nastupilo.

Reprezentativac Poljske je u ovoj sezoni u svih 11 kola postigao pogodak za Bayern i tako oborio rekord Pierra Emericka Aubameyanga, kojemu je u sezoni 2015.-2016. to pošlo za rukom, no zaustavio se na devetom kolu.

Popularni "Lewy" je u 11 utakmica zabilježio 16 golova i trenutno je za pet golova ispred drugoplasiranog na listi strijelaca Bundeslige Tima Wernera, nogometaša Leipziga.

U dosadašnjem toku sezone Lewandowski je protiv Schalkea 04 postigao hat-trick, protiv Herte, Kelna i Borussije po dva gola, te je po jednom zatresao mreže Mainza, Leipziga, Paderborna, Hoffenheima, Augsburga, Union Berlina i Eintrachta iz Frankfurta.

Noćna mora golmanima

Odlična forma Lewandowskog prati i u nastupima Lige prvaka, gdje Poljak također bilježi pogotke na svakoj utakmici. U četiri susreta Lige prvaka, koliko je Bayern dosad odigrao, zabilježio je šest pogodaka i trenutno je drugi strijelac Lige prvaka, iza napadača Salzburga Norvežanina Erlinga Brauta Halanda.

Lewandowski bilježi također i pogodak u Kupu Njemačke, te je već ozbiljan kandidat za "Zlatnu kopačku", priznanje koje se dodjeljuje najboljem strijelcu u europskim nacionalnim prvenstvima.

Pohod na Mullerove rekorde

Za očekivati je svakako da će Lewandowski u ovoj sezoni pokušati oboriti dva rekorda legende Bayern Munchena, njemačkog i svjetskog nogometaša Gerda Mullera, koji je vlasnik rekorda strijelca u prvih 16 kola Bundeslige. Svjetski rekord drži Argentinac Lionel Messi, koji je u svakoj utakmici tijekom 21 kola LaLige zatresao mrežu protivnika.

Muller je i vlasnik rekorda od 40 golova u jednoj sezoni, odnosno ukupno 365 golova u Bundesligi, što će također biti veliki izazov za poljskog internacionalca.

Vlasnik više rekorda u Bundesligi

Lewandowski, koji je prije Bayern Munchena boravio na Westfallenu te nosio dres Borussia Dortmunda, odigrao je ukupno 447 utakmica Bundeslige i zabilježio 317 pogodaka.

U utakmici u kojoj je Bayern slavio protiv Wolfsburga rezultatom 5:1, Lewandowski je postigao svoj 218. pogodak, te preuzeo titulu stranog nogometaša s najvećim brojem golova, čime je zadao težak zadatak onome ko bude želio oboriti ovaj rekord.

Bila je to najblaže rečeno čudesna utakmica, jer nitko nikad u Bundesligi nije ušao s klupe i dao pet golova. Nikome to nije uspjelo za samo devet minuta. Nitko nikad nije zabio tri gola za tri minute. Niti četiri za šest minuta. Niti je ikada zamjena zabila više od hat-tricka, sve to se desilo te noći.

Lewy je postigao najbrži hat-trick u povijesti Bundeslige, za što mu je trebalo samo 3 minute i 22 sekunde, četiri gola postigao je za također rekordnih 5 minuta i 42 sekunde, a za pet golova trebalo samo 8 minuta i 59 sekundi.