Nakon 48. godina

Dinamo konačno osigurao europsko proljeće

Dinamo je i teoretski osigurao europsko proljeće prvi put nakon 1970. godine.
Sport / Nogomet | 08. 11. 2018. u 22:50 Bljesak.info

Nogometaši Dinama osigurali su dva kola prije kraja prolazak u šesnaestinu finala Europske lige te će prezimiti u Europi prvi puta nakon 1970. godine jer su u susretu 4. kola D skupine u Zagrebu pobijedili slovački Spartak iz Trnave s 3-1 (2-0).

Pogotke su za hrvatskog prvaka postigli Amer Gojak (22), Andrej Kadlec (35-ag) i Mislav Oršić, dok je strijelac za Spartak bio Vakhtang Chanturishvili (63).

Dinamo je igrom oduševio prepuni stadion, ali je fantastični ugođaj na Maksimiru pokvarila gusta magla zbog čega je susret bio na rubu regularnosti. U sljedećem kolu Dinamo odlazi u goste Fenerbahčeu, kada može osigurati i prvo mjesto u skupini i povoljniji ždrijeb.

U drugom susretu iz ove skupine Fenerbahče je u Istanbulu pobijedio Anderlecht sa 2-0 i ostao u igri za prolaz u drugi krug natjecanja, dok je belgijski sastav praktički ostao bez izgleda za prolaz.Junak utakmice bio je francuski nogometaš Mathieu Valbuena koji je zabio prvi pogodak, a potom namjestio drugi gol domaćina.Valbuena je doveo Fener u vodstvo u 71. minuti, a tri minute kasnije asistirao je Švicarcu Michaelu Freyu za 2-0.

Na ljestvici vodi Dinamo sa maksimalnih 12 bodova, Fenerbahče ima sedam bodova, Spartak tri, a Anderlecht je ostao na začelju s jednim bodom.

Austrijski nogometni prvak RB Salzburg osigurao je 16-inu finala Europske lige nakon što je u susretu 4. kola B skupine na gostovanju pobijedio Rosenborg sa 5-2 ostvarivši i četvrtu pobjedu.

Nakon 4. kola 'europsko proljeće' su osigurali i Bayer Leverkusen, Zurich, Eintracht, Lazio, Chelsea, te naravno zagrebački Dinamo, prenosi Hina.

Nogometaši Eintrachta, Lazija i Chelsea osigurali su prolaz u 16-inu finala Europske lige nakon četiri kola natjecanja po skupinama.

Eintracht je u skupini H na gostovanju na Cipru pobijedio Apollon Limassol sa 3-2 upisavši i četvrtu pobjedu. Strijelci za goste bili su Luka Jović (17), Sebastien Haller (55) i Mijat Gaćinović (58), dok je oba golova za domaći sastav zabio Emiliano Zelaya (71, 90+3).

U drugom susretu iz ove skupine Lazio je u Rimu pobijedio Marseille sa 2-1. Marco Parolo (45+1) i Joaquin Correa (55) zabili su za rimski sastav, dok je za OM pogodak postigao Florian Thauvin (60).

Prolaz dalje osigurao je i Chelsea u skupini L. U četvrtom kolu 'Bluesi' su na gostovanju pobijedili Bate Borisov sa 1-0 ostvarivši četvrtu pobjedu. Pogodak odluke zabio je Oliver Giroud u 53. minuti.

U drugom susretu MOL Vidi je pobijedio PAOK sa 1-0, a pogodak je zabio Georgi Milanov u 50. minuti.

Najluđu utakmicu večeri odigrali su Spartak i Rangers u skupini G. Ruski sastav je u Moskvi pobijedio 4-3 nakon što su Škoti tri puta vodili. Za Spartak su zabili Lorenzo Melgarejo (22), Connor Goldson (35-ag), Luiz Adriano (58) i Sofiane Hanni (59), a za Rangers Roman Eremenko (5-ag), Daniel Candeias (27) i Glenn Middleton (41).

U skupina I Genk i Bešiktaš su odigrali 1-1, a identičnim rezultatom je završila i utakmica Malmo - Sarpsborg pa i dalje sve četiri ekipe mogu proći dalje.

Bešiktaš je poveo u Belgiji golom Ricarda Quaresme u 16. minuti, a izjednačio je Sander Berge u 88. minuti.

U skupini J Sevilla je u dramatičnom susretu na gostovanju pobijedila Akhisarspor sa 3-2, dok je Krasnodar pobijedio Standard sa 2-1 premda su gosti vodili veći dio susreta.

Sevilla je nakon prvog poluvremena vodila 2-0 golovima Nolita (12) i Luisa Muriela (38). Elvis Manu je smanjio u 52. minuti, a četiri minute kasnije Guray Vural je mogao izjednačiti, ali je iz jedanaesterca uzdrmao vratnicu. Jedanaesterac je skrivio Sergi Gomez koji je pritom zaradio crveni karton. Ipak, turski sastav je iskoristio igrača više izjednačivši u 78. minuti golom Onura Ayika. Kada se već činilo kako bi domaćin mogao do pobjede, Sevilla je zabila i treći gol, strijelac je bio Ever Banega iz kaznenog udarca u 87. minuti.

U drugom susretu Standard je poveo u 19. minuti golom Medhija Carcele i sve do same završnice Belgijanci su bili u prednosti. izjednačio je Magomed Sulejmanov u 79. minuti, a tri minute kasnije Wanderson je zabio za prednost Rusa.

U skupina K Dynamo je u Kijevu pobijedio Rennes sa 3-1, dok je Asana bila bolja od Jabloneca sa 2-1.

Benjamin Verbič (13) i Vitali Mikolenko (68) i Nikola Šaparenko (72) su zabili za Ukrajince, a poraz gostiju ublažio je Theoson Siebatcheu u 89. minuti.

U drugom susretu Asana je pobijedila Jablonec sa 2-1. Domaćin je poveo u 18. minuti golom Pedra Henriquea, izjednačio je Baktijor Zainutdinov u 41. minuti gurnuvši loptu u vlastitu mrežu, a pobjedu Asatni i tri važna boda u borbi za prolaz skupine donio je Evgeni Postnikov u 88. minuti na asistenciju Marina Tomasova.