Afrički Kup nacija

Alžir osvojio naslov afričkog prvaka

Za Alžir je to drugi naslov prvaka Afrike, a slavio je i 1990. na domaćem terenu. Finale je igrao i deset godina ranije, ali je tada izgubio. U oba ta finala je igrao protiv Nigerije.
Sport / Nogomet | 20. 07. 2019. u 08:34 Bljesak.info / Hina

U finalu afričkog Kupa nacija Alžir je u Kairu pobijedio Senegal sa 1-0 osvojivši drugi naslov afričkog prvaka u povijesti.

Pogodak odluke zabio je Baghdad Bounedjah u drugoj minuti utakmice.

Senegalu je to bilo drugo finale i drugi poraz nakon što je prije 17 godina izgubio završni dvoboj od Kameruna nakon izvođenja 11-eraca.

Alžir je poveo već u drugoj minuti utakmice golom Baghdada Bounedjaha. Alžirski napadač je pucao sa 20 metara, lopta je pogodila Salifa Sanea i u visokom luku završila iza leđa nemoćnog senegalskog vratara Amiga Gomisa.

U nastavku susreta Alžir se koncentrirao na obranu i nije pokazivao napadačke ambicije. Kako je Alžir igrao možda i najbolje pokazuje podatak od 32 prekršaja.

Senegal se nakon rano primljenog gola uspio pribrati tek nakon pola sata igre, a najbolju priliku u prvom dijelu imao je u 38. minuti kada je M'Baye Niang pucao s ruba kaznenog prostora, ali je lopta otišla malo iznad prečke.

U drugom dijelu Senegal je zaigrao daleko bolje i imao je nekoliko odličnih prilika, međutim nije uspio svladati odličnog Raisa Mbolhija. Promašivali su Mane, Niang, Sarr...

U 60. minuti kamerunski sudac Alioum je dosudio i kazneni udarac za Senegal nakon što je Guedioura igrao rukom, ali ga je poništio nakon pregleda VAR-a.

Ighalo najbolji strijelac

Nigerijski napadač Odion Ighalo najbolji je strijelac afričkog Kupa nacija koji je završen u Egiptu pobjedom Alžira.

5 - Ighalo (Nig)

3 - Riyad Mahrez (Alž), Adam Ounas (Alž), Cedric Bakambu (DR Kongo), Sadio Mane (Sen)

2 - Youcef Belailli (Alž), Mickael Pote (Ben), Stephane Bahoken (Kam), Ahmed El Mohamady (Egi), Mohamed Salah (Egi), Jordan Ayew (Gan), Mohamed Yattara (Gvi), Jonathan Kodjia (O.Bj), Wilfried Zaha (O.Bj), Michael Olunga (Ken)...

Alžiru drugi naslov, Egipat i dalje rekorder

Nogometna reprezentacija Alžira po drugi put u povijesti osvojila je naslov afričkog prvaka, a rekorder je Egipat sa sedam naslova.

Egipat je rekorder sa sedam naslova afričkog prvaka, dok je na drugom mjestu Kamerun s pet titula.

Gana je četiri puta osvojila afrički Kup nacija, Nigerija tri puta, po dvije titule imaju Obala Bjelokosti, Alžir i DR Kongo, a još osam zemalja (Zambija, Tunis, Sudan, Alžir, Etiopija, Maroko, Južna Afrika, Kongo) je slavilo po jednom.

Najbolji strijelac u povijesti afričkih prvenstva je Kamerunac Samuel Eto'o sa 18 golova. Laurent Pokou iz Obale Bjelokosti je zabio 14 golova, a Nigerijac Rashidi Yekini 13 pogodaka. Egipćanin Hassan El Shazly je zabio 12, a Kamerunac Patrick Mboma, Egipćanin Hossam Hassan i Bjelokošćanin Didier Drogba po 11 golova.

Najviše pogodaka na jednom prvenstvu zabio je zairski napadač Ndaye Mulamba koji je na Kupu nacija 1974. zabio devet golova.

Egipćanin Ahmed Hassan i Kamerunac Rigobert Song rekorderi su sa po osam nastupa na afričkim prvenstvima.

Kod igrača najviše titula, po četiri imaju Egipćanin Essam El Hadary i Ahmed Hassan.

Najuspješniji treneri su ganski stručnjak Charles Gyamfi i njegov egipatski kolega Hassan Shehata sa po tri naslova prvaka.

Francuz Herve Renard jedini je trener koji je afričko prvenstvo osvojio s dvije različite reprezentacije. To mu je uspjelo na klupi Zambije (2012) i Obale Bjelokosti (2015).