Veliko iznenađenje

Košarkaši BiH savladali Rusiju u dramatičnoj završnici

BiH je najveću prednost imala četiri minute prije kraja od devet poena ali su Rusi začinili dramatičnu završnicu u posljednjim sekundama kada su se primakli na dva poena razlike.
Sport / Košarka | 24. 11. 2017. u 21:12 Fena

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Skenderiji savladala reprezentaciju Rusije rezultatom 81:76, u okviru prvog kola kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2019. u Kini.

BiH je na ovaj način, nošena frenetičnim navijanjem publike u Sarajevu, napravila iznenađenje protiv favoriziranog protivnika.

Rusi su bolje otvorili susret i u prvih pet minuta konstantno imali prednost.

Međutim, nakon toga igrači Duška Vujoševića brzo su se konsolidirali te su uzvratili pa potom i poveli ali to vodstvo nisu uspjeli zadržati dok kraja prve četvrtine, koju su Rusi završili u svoju korist 21:20.

U drugoj četvrtini najveću prednost gosti su imali od šest poena razlike - 27:33, ali su do kraja prvog poluvremena uspjeli smanjiti tu prednost te na odmor otišli pri rezultatu 38:38.

Drugo poluvrijeme Rusi bolje otvaraju, ali reprezentacija BiH uspijeva pratiti rezultat i u tom periodu se igrao 'koš za koš'.

Dva minuta pred kraj trećeg dijela s dva precizna ubačaja za tri poena Nemanje Gordića BiH preokreće rezultat i uspijeva  zadržati vodstvo u toj dionici, koja je završena u korist Vujoševićevih izabranika 60:56.

U 32. minuti  Gordić je dobio drugu, isključujuću tehničku grešku pri rezultatu 64:60, ali to nije omelo bh. košarkaše da do kraja odigraju maksimalno borbeno i požrtvovano te na kraju pobijede.

No, BiH je poenima Gegića i Lazića sa slobodnih bacanja dvije sekunde do kraja došla na nedostižnih pet poena.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bio je Džanan Musa  sa 18 poena, Gordić je postigao 16 dok je najefikasniji kod Rusa bio Fridzon s 25.

Naredni meč BiH u ponedjeljak igra protiv Francuske u gostima.