Košarka

Cibona povela u finalu

Damir Markota sa 16 koševa i 10 skokova te Marin Rozić sa 15 ubačaja bili su najefikasniji kod Cibone, dok su Justin Cobbs sa 16 i Jacob Pullen sa 14 poena predvodili Cedevitu.
Sport / Košarka | 23. 05. 2019. u 08:00 Bljesak.info

Košarkaši Cibone poveli su sa 1-0 u pobjedama protiv Cedevite u finalu doigravanja prvenstva Hrvatske, Cibona je u srijedu u KC "Dražen Petrović" svladala Cedevitu sa 88-84 (28-16, 23-23, 15-16, 22-29).

Cibona je vodila tijekom gotovo čitavog susreta, sredinom treće četvrtine imala i najvećih 19 koševa prednosti (62-53), no Cedevita je uspjela učiniti završnicu neizvjesnom, dvije minute prije kraja čak i povesti sa 81-80. Ipak, tada se ukazao Filip Bundović s dvije odlične reakcije u napadu kojima je doveo Cibonu do prednosti 84-81 koju je potom preciznim izvođenjem slobodnih bacanja uspjela i sačuvati.

Cibona je na krilima svojih veterana Rozića i Markote sjajno otvorila utakmicu i nakon sedam i pol minuta imala prednost od 24-11. Nakon prvih 10 minuta bilo je 28-16 za Cibonu, a domaći je sastav tu dionicu igre završio sa stopostotnim šutom za dva (7-7) uz četiri pogođene trice, dok je Cedevita u prvih 10 minuta imala šut od 33 posto, 2-6 kako za dva tako i za tri.

Odlično vođena od strane svog razigračvača Rogića Cibona je u drugoj četvrtini u jednom trenutku imala 18 koševa prednosti (43-25), a u trećoj je domaći sastav s dvije trice Marića i jednom Rogića stigao i do plus 19. Tada je Ciboni stao šut za tricu što je Cedevita iskoristila i serijom 10-0 smanjila razliku na jednoznamenkastu.

U četvrtoj četvrtini Cedevitu je ka egalu povukao Krušlin koji je pogodio tri trice, da bi Banić košem dvije minute prije kraja doveo Cedevitu do jedinog vodstva na utakmici. U sljedećem napadu Cibone Rogić je promašio polaganje, ali je Bundović uhvstio loptu i potom pogodio oba slobodna bacanja za 82-81. Nakon što je Pullen izgubio loptu, Bundović je pogodio i iz igre i doveo Cibonu u prednost 84-81 1:22 minute prije kraja. Uslijedili su promašaji trica Cobbsa s jedne i Markote s druge strane, da bi se 33 sekunde prije kraja dogodila ključna situacija.

Cobbs je fintom šuta isprovocirao kontakt s Rozićem, no suci nisu označili prekršaj pa je Amerikanac prigovorio i dobio drugu tehničku pogrešku zbog koje je isključen. Marić je pogodio slobodno bacanje za 85-81, a nakon što je Pullen promašio tricu Markota je 26 sekundi pije kraja pogodio oba slobodna bacanja za 87-81. Pullen je smanjio na 87-84, Markota pogodio jedno slobodno bacanje za 88-84 18 sekundi prije kraja, a u posljednjem napadu Cedevite Pullen je promašio tricu pa je Cibona na kraju ipak uspjela ostvariti pobjedu, javlja Hina.

Druga utakmica igrat će se u petak ponovno u KC "Dražen Petrović".

Prvak će postati momčad koja prva ostvari četiri pobjede.