Projekt

''Masa'' Mostar:"Nije OK biti huligan!"

''S nizom različitih komponenti u projektu, od provođenja istraživanja, kampanjom podizanja svijesti (javni i društveni mediji), obukom za 25 mladih s područja Istočne i Južne Hercegovine starosti od 13 do 25 godina''
Sport / Flash | 05. 10. 2021. u 11:14 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Klub za podršku i rekreaciju osoba s invaliditetom i mlade "Masa" iz Mostara, realizira projekt pod nazivom: "Nije OK biti huligan!".

Kroz ovaj projekt će se klub "Masa" baviti problemom huliganizma, ukazati na opasnosti, posljedice i prevenciju, počevši od rada sa mladima, sa aktivistima, intervjui sa sportskim djelatnicima, te će se pokušati čuti i mišljenja navijača.

''S nizom različitih komponenti u projektu, od provođenja istraživanja, kampanjom podizanja svijesti (javni i društveni mediji), obukom za 25 mladih s područja Istočne i Južne Hercegovine starosti od 13 do 25 godina, angažirati ćemo mlade ljude da uče o problemu huliganstva, kako bi mogli aktivno pridonijeti stvaranju kontra narativa o prihvatanju nasilja i huliganstva'', priopćeno je iz kluba ''Masa''.

Projekt je podržan od strane Resilience fund i Global Initiative.

Kroz projekat će se uspostaviti službena suradnju s općinskim vlastima i lokalnom zajednicom, te s aktivistima i stručnjacima koji se na terenu bave pitanjima prevencije nasilja i huliganizma.

Huliganizam

''Danas je 'popularno' biti član neke grupe, pripadati negdje, pa tako i biti član navijačke grupe. U nekim slučajevima, nema puno toga zajedničkoga sa izvornim značenjem tog pojma, već može da predstavlja sinonim za devijantnu subkulturu.

U posljednjih dvadeset godina, na sportskim, naročito nogometnim utakmicama, dogodili su se brojni oblici nasilja koje je pripisano navijačkim grupama. Neki od ovih nereda su tako drastični da poprimaju karakter najtežih kaznenih djela. Nasilno ponašanje navijača, navijačkih grupa, poznato kao "huliganizam", svjetski je fenomen, posebno vezan za nogomet. Posljedice divljanja huligana su brojne, a materijalna šteta koja se pri tom prouzrokuje je velika. Gotovo učestale pojave na takvim događanjima su lakše i teže ozljede, pa i smrt huligana ili običnih navijača. Takva događanja se ne vezuju samo uz stadione, već se često događaju na ulici, u školama, u naseljima. Iako je nogomet u Bosni i Hercegovini prilično popularan, od lokalnih klubova do reprezentacije, nogometni stadion je sve rijeđe mjesto na koje se može ići obiteljske i iz skrene navijačke strasti. Stadioni u nekim slučajevima postaju mjesta nasilja, namjernog nanošenja štete, prikazivanja uvredljivih poruka onima druge etničke ili manjinske pripadnosti, kao i mjesto djelovanja organiziranih grupa, izazivanje i raspirivanje raznih oblika mržnje.'' (Klub za podršku i rekreaciju osoba s invaliditetom i mlade "Masa")

Kopirati
Drag cursor here to close