Istanbul

Potres trajao 50 dana, a nitko nije primijetio

Grupa znanstvenika koja je sasvim slučajno u okolici postavila osjetljive mjerne uređaje, zabilježila je sva događanja
Sci-Tech / Znanost | 14. 02. 2019. u 10:12 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Područje oko Mramornog mora u blizini Istanbula 26. lipnja 2016. godine pogodio je potres koji je prestao, konačno, 50 dana nakon toga.

Tada nitko nije ni znao što se događa, bila je to ona vrsta potresa koja bi mogla predvidjeti i mnoge puno razornije potrese u budućnosti. Svi potresi imaju isti temeljni uzrok, pomicanje tektonskih ploča, dijelova zemljine kore koji se uvijek pomiču.

Ponekad se i sudare a tada ostaju zaglavljene. Kada se to dogodi nastaje i pritisak koji raste sve do trenutka kada nešto ne popusti i sva se energija odjednom otpusti, piše Popular Mechanics.

Tako je to kod onih uobičajenih potresa, no to je samo jedna vrsta. Ta energija može se otpuštati i postupno, kroz procese koji mogu trajati tjednima, mjesecima ili čak i godinama. Kako se energija u tom slučaju otpušta puno sporije, nitko na površini zapravo ni ne zna što se događa, osim instrumenata čiji je zadatak registrirati takva gibanja.

Upravo to dogodilo se u Turskoj 2016. godine. Bio je to usporeni događaj, klizanje, koje je trajalo do sredine kolovoza. Grupa znanstvenika koja je sasvim slučajno u okolici postavila osjetljive mjerne uređaje, zabilježila je sva događanja.

No detalji toga u Turskoj pa tako i u ostatku svijeta i dana ostaju misterija.  Tom polaganom pomicanju prethodio je potres od 4,4 stupnja po Richteru i možda je pokrenuo takvo pomicanje. Tako se npr. potres u regiji Tohoku u Japanu, jedan od najvećih ikada zabilježenih, dogodio ubrzo nakon događaja sličnog onom u Turskoj, piše Express.hr

Velika je vjerojatnost kako je klizanje bilo okidač za potres. Ako je to tako ovi bi nam događaji mogli poslužiti kao vrsta predviđanja posebno onih većih potresa danima ili čak tjednima prije nego se dogode. Tako bi se mogli spasiti životi. No sada se jako malo zna o takvim aktivnostima ispod površine Zemlje pa znanstvenici nisu sigurni ni kako bi te podatke iskoristili za predviđanje potresa ili da li je to uopće moguće. Vjerojatno je za takav odgovor potrebno još nekoliko godina.

Kopirati
Drag cursor here to close