Zapanjujuće

Ovo je najbolja snimka površine Sunca do sada

Sunčevim teleskopom Inouye na Havajima načinjena je najdetaljnija do sada snimka Sunčeve površine koja pokazuje kretanje plazme na njegovoj površini.
Sci-Tech / Svemir | 03. 02. 2020. u 09:15 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zvjezdarnica Daniel K. Inouye Solar Telescope na Havajima zaslužna je za snimku koja se prošlog tjedna pojavila u javnosti, a prikazuje do sada neviđene detalje površine naše matične zvijezde. Sunčeva površina, odnosno plazma na njoj, "kipi", a detalji tog procesa zabilježeni su 4-metarskim teleskopom nakon deset godina planiranja i pripreme.

Da bi ovakva snimka nastala potrebno je veliku količinu Sunčeve energije (13 kilovata) fokusirati na zrcalo teleskopa, pa je njegovo hlađenje bilo jedan od većih izazova pred znanstvenicima. Ova snimka nudi najvišu rezoluciju kojom je Sunce snimljeno do sada – jedan piksel predstavlja oko 20 kilometara – no i kao takva snimka je najbolja koju imamo, piše Bug.hr.

Kadar širok 38.000 kilometara

Zapanjujući su i razmjeri ovih "mjehurića" plazme vidljivih na snimci. Kadar koji vidimo širok je oko 38.000 kilometara, a svaki od mjehurića promjera je većeg od 1.000 kilometara.

Snimljena strujanja plazme konvekcijska su – užareni se dijelovi (svjetlije žute boje) izdižu na površinu, dolaze u sredinu "mjehura", hlade se, i ponovno tonu. Proučavanje ovih gibanja i njihove dinamike može znanstvenicima otkriti mnogo toga o Suncu, njegovoj aktivnosti, pa posljedično i utjecaju na Zemlju.

Video: The boiling surface of the sun in 4K

National Science Foundation, koji upravlja teleskopom, fokusirat će se prije svega na proučavanje kretanja plazme i mapiranje njegovog magnetskog polja. Cilj je dobiti detaljni pregled Sunčeve korone i erupcija koje bi mogle imati velik utjecaj na naš planet – a iz tih podataka mogla bi se izrađivati i "prognoza" izbacivanja plazme i do 48 sati unaprijed. Sadašnja tehnologija omogućava nam da budemo upozoreni tek 48 minuta prije takvog događaja.

Znanstvenike sve više zanima Sunce

NASA u orbiti oko Sunca od 2018. godine ima i sondu Parker koja otkriva tajne njegove korone, a sljedećeg tjedna će lansirati još jednu misiju. Novi solarni orbiter imat će zadatak kao niti jedna svemirska letjelica do sada – morat će napustiti ekliptičku ravninu i kružiti oko Sunčevih polova kako bi snimila do sada nam nevidljive predjele naše zvijezde. O ovoj misiji nešto više u narednim danima, piše Bug.hr.

Snimke koje je načinio Inouye Solar Telescope tek su prve u njegovom životnom vijeku. Znanstvenici kažu da će u narednih pet godina ovaj opservatorij prikupiti više podataka o Suncu nego što je čovječanstvo ukupno prikupilo otkako je Galileo Galilei 1612. godine prvi puta prema njemu okrenuo teleskop.

Kopirati
Drag cursor here to close