Australija

Snimljena nova karta Svemira!

Teleskopu je bilo dovoljno da kombinira samo 903 slike za izradu mape neba, dok su u dosadašnjim radijskim istraživanjima bile potrebne desetine tisuća snimaka.
Sci-Tech / Svemir | 01. 12. 2020. u 10:25 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Novi moćni teleskop postavljen u unutrašnjosti Australije obavio je mapiranje velikih dijelova svemira za rekordno kratko vrijeme otkrivajući milijune novih galaksija i otvarajući put novim otkrićima, objavila je danas tamošnja nacionalna agencija za znanost.

Radijski teleskop ASKAP mapirao je oko tri milijuna galaksija za samo 300 sati. Radi usporedbe, ranija istraživanja neba trajala su i do 10 godina.

"Ovo je događaj koji zaista mijenja stvari", izjavio je astronom David McConnell, koji je predvodio studiju Znanstvene i industrijske istraživačke organizacije Commonwealtha.

Znanstvenici su istraživali južni dio neba iz Radioastronomske opservatorije Murchison u Zapadnoj Australiji.

Ovaj teleskop jedinstven je po svom širokopojasnom polju i prijemnicima koji mu omogućavaju da snima panorame neba s više detalja nego ikada do sada.

"Teleskop je osjetljiviji od onih u prethodnim istraživanjima koja su pokrivala čitavo nebo na ovaj način, pa možemo vidjeti više objekata nego što smo vidjeli u prošlosti", rekao je McConnell.

Korištenje teleskopa koji skraćuje istraživanje neba na nekoliko tjedana ili mjeseci znači da se proces može ponoviti više puta za relativno kratko vrijeme, a to omogućava astronomima da sustavno uočavaju i prate promjene.

McConnell je izjavio da je već prva mapa omogućila uočavanje "nekih neobičnih objekata", poput zvijezda s burnim izbojima s njihovih površina.

Rekao je kako će podaci sakupljeni u ovom istraživanju omogućiti astronomima da kroz statističke analize saznaju više o nastanku zvijezda i kako teče evolucija galaksija i crnih rupa.

 

 

Kopirati
Drag cursor here to close