Ante Kelavić

Dvije godine Pletera: 'Hrvatski identitet u Sarajevu je u velikoj krizi'

''Kroz protekle dvije godine realizirali smo velik broj aktivnosti koje su uvijek bile za dobrobit naših studenata'', naveo je Kelavić.
Sci-Tech / Obrazovanje | 09. 02. 2021. u 16:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Već duži period postojala je potreba za jednom neovisnom institucijom ili organizacijom koja će se brinuti za hrvatske studente u Sarajevu te kroz koju će studenti moći ostvarivati svoja prava.

Hrvatski studenti u Sarajevu su se iz ovog razloga 2018. godine sami okupili i formirali Zajednicu hrvatskih studenata "Pleter”, a za svog prvog predsjednika izabrali su Antu Kelavića iz Žepča.

''Osobno me raduje činjenica da smo u dvije godine postojanja, što je relativno kratak period, postali prepoznatljiva organizacija i brojimo preko stotinu članova. Naši članovi dolaze iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, ali i iz regije. Kroz protekle dvije godine realizirali smo velik broj aktivnosti koje su uvijek bile za dobrobit naših studenata'', naveo je Kelavić.

Dva karitativna sajma za potrebite pred Božić i Uskrs 2019. godine, manifestacija "Večer kulture" na kojoj su sudjelovali studenti iz Sarajeva, Mostara i Širokog Brijega, dva studijska putovanja u Vukovar i Međugorje te redoviti susreti i okupljanja prije pandemije izazvane koronavirusom, samo su neke od brojnih aktivnosti ove organizacije.

Probleme hrvatskih studenata u Sarajevu ''Pleter'' šalje i do PSBiH

Odmah nakon utemeljenja, “Pleter” je uputio Inicijativu Rektoratu Univerziteta u Sarajevu za slobodan Uskršnji ponedjeljak što je na koncu i usvojeno te uneseno u Akademski kalendar kao trajno.

Također, u više navrata su tražili da se sustavno uredi oslobađanje od fakultetskih obveza studente koji slave Božić, ali još uvijek nisu naišli na razumijevanje od strane Rektorata pa su preko hrvatskih zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH uputili zastupnička pitanja.

''Iskreno se nadam kako ćemo ovaj problem studenata uskoro riješiti. Moram istaknuti da je u vezi ostvarivanja studentskih prava održan sastanak sa sada već bivšim dužnosnicima Sarajevske županije, premijerom g. Mariom Nenadićem i ministrom obrazovanja g. Anisom Krivićem'', kazao je predsjednik 'Pletera'.

Pomoć siromašnih studenata, suradnja s predstavnicima vlasti i očuvanje hrvatskog identiteta

Studenti su populacija koja ne živi, već preživljava, dodaje Ante Kelavić.

''Kroz rad u "Pleteru" sam upoznao studenticu čija četveročlana obitelj živi od očeve invalidnine koja iznosi 400 KM mjesečno, a takvih studenata je, vjerujte, puno. Zahvalan sam Bogu i dobrim ljudima koji su prepoznali iskrene namjere i rad naše Udruge te nam pružili potporu. Kroz dvije godine smo, zahvaljujući prijateljima naše udruge, kroz stipendije i jednokratne pomoći našim članicama i članovima podijelili 41 tisuću maraka čime smo izravno utjecali na podizanje studentskog životnog standarda, a planiramo pojačati rad na ovom polju. Moram istaknuti da smo tijekom dvije godine našim studentima osigurali preko 60 honorarnih zaposlenja'', otkriva Kelavić.

Tijekom dvogodišnjeg perioda djelovanja ove Udruge, uspostavili su suradnju s brojnim predstavnicima vlasti, od lokalne do državne razine. Također, aktivno surađuju s veleposlanikom Republike Hrvatske u BiH Nj.E. Ivanom Sabolićem te s brojnim kompanijama gdje studenti često honorarno rade studentske poslove.

''Pleter će u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama članova kreirati buduće aktivnosti. Trenutno smo u fazi rekonstrukcije, otvaramo udrugu i za Hrvate koji borave u Sarajevu, a nisu studenti. Plan nam je izgraditi još veću i jaču hrvatsku zajednicu u Sarajevu jer je hrvatski identitet u Sarajevu u velikoj krizi'', zaključuje predsjednik Zajednice hrvatskih studenata ''Pleter''.

Kopirati
Drag cursor here to close