Upijanje

Mostarski studenti upoznali sigurnosni sektor u BiH

Studenti su posjetili Parlamentarnu skupštinu BiH, Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo sigurnosti, Oružane snage BiH te policijske agencije i medijske kuće.
Sci-Tech / Obrazovanje | 25. 10. 2019. u 13:48 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Više od 20 studenata i studentica prava, političkih znanosti i sigurnosnih studija sa sveučilišta u Banja Luci, Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Zenici upoznali su se sa sigurnosnim sektorom u Bosni i Hercegovini tijekom petodnevne škole pod nazivom ''Mladi i sigurnost'' koju je organizovala Misija OSCE-a u BiH, a koja se završila danas u Sarajevu.

Posjeta institucijama

''Škola pod nazivom ''Mladi i sigurnost'' zamišljena je kao dodatno obrazovanje mladima iz cijele BiH te inspiracija za njihovo sudjelovanje na polju sigurnosne reforme, budući da ih smatramo važnim partnerima u procesu sustavnih i društvenih promjena'', kazala je Susan Penksa, šefica Odjela za sigurnosnu suradnju pri Misiji OSCE-a u BiH.

Navela je da je cilj te škole predstaviti mladima koncept dobrog upravljanja u sigurnosnom sektoru, omogućiti im da razmotre sigurnosne izazove BiH i razgovaraju o mogućim rješenjima, uz promociju interdisciplinarnog pristupa OSCE-a osiguranju sigurnog i stabilnog društva.

Studenti su posjetili Parlamentarnu skupštinu BiH, Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo sigurnosti, Oružane snage BiH te policijske agencije i medijske kuće.

Susreti s vladinim službenicima i stručnjacima u oblasti sigurnosti omogućili su im da steknu znanje o ovim institucijama i uvid u složenost cjelokupnog sigurnosnog sustava u BiH.

''Imali smo priliku upoznati se s praktičnim radom institucija koje se bave sigurnošću i steći uvid u to kako sustav funkcionira u praksi. Sada imamo kompletniju sliku o sigurnosnim izazovima s kojima se suočava Bosna i Hercegovina i o tome kako se boriti protiv tih izazova'', kazao je Ajdin Zametica, student master studija na Fakultetu političkih znanosti Univerziteta u Sarajevu.

Izgradnja mira

Škola je zamišljena kao instrument za izgradnju mjera sigurnosti i povjerenja, kao i jačanje povjerenja u sigurnosne i obrambene institucije u BiH.

''Živimo u jednoj dosta kompliciranoj državi i sama razmjena mišljenja između studenata sa različitih sveučilišta iz cijele BiH daje mi jasniju sliku što to mladima nedostaje, gdje mladi vide problem u državi i što bi poboljšali'', izjavila je Ana Bašić, studentica master studija na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru te dodala da ta škola, također, otvara mogućnost zajedničkog djelovanja i suradnje u budućnosti.

To je peta po redu škola pod nazivom ''Mladi i sigurnost'' koju organizira Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini u suradnji s Interresornom radnom grupom Vijeća ministara BiH za praćenje provedbe Sigurnosne politike BiH, priopćeno je iz OSCE-a.

Kopirati
Drag cursor here to close