'K obrazovanju koja stvara promjenu'

Korištenje rezultata međunarodnih istraživanja za unapređenje obrazovanja u BiH

Dvodnevna radionica, koja je održana u suradnji s Agencijom za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH, pod sloganom 'K obrazovanju koja stvara promjenu', usredotočila se na međunarodna istraživanja u oblasti obrazovanja.
Sci-Tech / Obrazovanje | 18. 10. 2019. u 14:42 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Više od 50 obrazovnih stručnjaka, predstavnika ministarstava obrazovanja, pedagoških zavoda, sveučilišta i akademske zajednice okupilo se jučer i danas u Sarajevu na stručnom skupu i radionici o međunarodnim istraživanjima u oblasti obrazovanja i korištenju tih rezultata za unapređenje obrazovanja u organizaciji Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

Dvodnevna radionica, koja je održana u suradnji s Agencijom za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH, pod sloganom 'K obrazovanju koja stvara promjenu', usredotočila se na međunarodna istraživanja u oblasti obrazovanja (Program za međunarodnu procjenu postignuća učenika (PISA) i Međunarodno istraživanje trendova u znanju matematike i prirodnih znanosti (TIMSS) te mogućnosti da se njihovi rezultati koriste u unapređenju kvaliteta obrazovanja u BiH.

Vršitelj dužnosti zamjenika šefa Odjela za ljudsku dimenziju Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Mark Hanbury istaknuo je da Bosna i Hercegovina očekuje prve rezultate PISA istraživanja koji će pokrenuti javnu raspravu o važnosti kvalitete obrazovanja i potaknuti sveobuhvatne obrazovne procese, te inicirati kreiranje obrazovnih politika koje će djeci u BiH pružiti kvalitetno obrazovanje kakvo i zaslužuju.

''Misija OSCE-a u BiH ostat će pouzdan partner svim obrazovnim vlastima u njihovim naporima usmjerenim na unapređenje kvaliteta obrazovanja u BiH'', kazao je.

Direktorica Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH Maja Stojkić ističe da će međunarodna istraživanja skrenuti pažnju na učinak dosadašnjih napora na poboljšanju kvaliteta obrazovanja i pružiti smjernice i preporuke za dalje postupanje.

''Ova istraživanja bi nam trebala omogućiti da donesemo, implementiramo i pratimo efekte strateških odluka u obrazovanju na osnovu empirijskih pokazatelja, dobivenih neprekidnim sudjelovanjem u međunarodnim istraživanjima. Poboljšanje kvaliteta obrazovanja na osnovu dobivenih rezultata mora postati ključni prioritet vlasti, a mora biti usmjereno na budućnost i napredak pojedinaca, gospodarstva i društva u cjelini'', dodala je Stojkić.

Misija OSCE-a u BiH nastavit će sa svojim aktivnostima usmjerenim na pružanje potpore nadležnim obrazovnim vlastima u poduzimanju efikasnih koraka k poboljšanju kvaliteta obrazovanja razvijanjem politika i praksi zasnovanih na nalazima međunarodnih istraživanja u oblasti obrazovanja, priopćila je Misija OSCE-a u BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close