Koncept edukacije

HNŽ želi mirovnjačko obrazovanje

Resorni ministar Hadžović prethodno je potpisao Memorandum o razumijevanju, Platformu za mir za USAID-ov projekat PRO-budućnost
Sci-Tech / Obrazovanje | 16. 01. 2020. u 16:17 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ministar prosvjete, znanosti, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), Rašid Hadžović održao je sastanak sa predstavnicama Chatolic Relief Services organizacije, Editom Čolo-Zahirović i Renatom Dlouhi-Kastelic tijekom kojeg su razgovarali o konceptu edukacije sa fokusom na mir, priopćeno je u četvrtak iz ministarstva.

Na sastanku su predstavljena dosadašnja iskustva kroz projekt ''Povjerenje, Razumijevanje, Odgovornost za budućnost'', te dogovorena je podrška PRO-budućnost projektima koji su u interesu unaprjeđenja sustava obrazovanja i društva u HNŽ-u.

Resorni ministar Hadžović prethodno je potpisao Memorandum o razumijevanju, Platformu za mir za USAID-ov projekat PRO-budućnost (Povjerenje, Razumijevanje, Odgovornost za budućnost), te postalo prvo ministarstvo u državi koje je potpisalo navedeni dokument.

Kako navode iz ministarstva, projekt PRO-Budućnost je USAID-ov projekat koji Catholic Relief Services (CRS) implementira u suradnji sa partnerima. PRO-Budućnost nastoji, zajedno s ključnim akterima iz obrazovnog, vjerskog, političkog i medijskog domena razvijati nove i unaprjeđivati postojeće pristupe u oblasti izgradnje trajnog i održivog mira, a u skladu s principima Platforme za mir koja je sastavni dio Memoranduma potpisanog prije nekoliko mjeseci.

Predstavnice CRS-a govorile su o oblastima mirovnog obrazovanja koje obuhvata: globalno obrazovanje, obrazovanje za ljudska prava, obrazovanje u rješavanju sukoba, obrazovanje za multikulturalnost i međureligiju, te obrazovanje za životnu sredinu.

Principi i metode poučavanja koje su kompatibilne s ciljevima mirovnog odgoja su holistički, participativni, kooperativni, iskustveni i humanistički. Holističko obrazovanje ne ograničava se na parametre činjenica i pojmova, već promiče kognitivne, afektivne i bihevioralne ciljeve učenja. Koncepti metoda u pedagogiji mirovnog obrazovanja dozvoljavaju učenicima pored prikupljanja znanja da stječu praktične vještine i kompetencije i preko mirovnih oblasti, priopćeno je iz županijskog ministarstva.

Kopirati
Drag cursor here to close