Za sigurno surfanje

Zamke s Wi-Fijem koje trebate izbjeći

Lažnjaci mogu klonirati ime te mreže i uloviti vaš uređaj kada se pokuša spojiti na legitimni hotspot. Cijena? Vaš novac, identitet i podaci.
Sci-Tech / Internet | 08. 05. 2018. u 18:13 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ovo je šest najčešćih zamki s Wi-Fijem, evo kako ih izbjeć. 


Ne koristite Wi-Fi? Isključite ga!

Isključivanjem bežične mreže riješili ste tri stvari: baterija uređaja bit će vam zahvalna, nećete se moći spojiti na lažnu mrežu i bit ćete pošteđeni od lavine napornih reklamnih emailova. Za ekstra razinu obrane dodajte ekstenziju DoNotTrackMe koja će blokirati stranice i usluge od izvlačenja vaše trenutne pozicije.

Instalirajte antivirus

Ovo je jako važno: uvijek, ali uvijek imajte ažurirani antivirusni softver. Postoje stotine načina hakiranja i stotine novih se pojavljuje svakog dana, a vaš zadatak je barem biti u toku. Uostalom, vaš antivirus će vas podsjetiti da pazite kada se spajate na lažne hotspotove, piše Tportal.hr.

Koristite virtualnu privatnu mrežu (VPN)

VPN, odnosno Virtualna Privatna Mreža (Network) daje vam anonimnost dok ste online, što znači da će web stranice koje posjetite vidjeti adresu virtualne mreže, a ne onu koji trenutno koristite. VPN je plaćena usluga koja će smanjiti brzinu prijenosa i osigurati vašu anonimnost online. Cijena usluge nije astronomska, no ako ste baš ekstra škrti, postoje i VPN-ovi koji ne naplaćuju ništa.


Ne dajte telefonu da zapamti besplatni Wi-Fi

Većina smartfona automatski će zapamtiti hotspot šoping centra ili zračne luke koje su prije koristili. Lažnjaci mogu klonirati ime te mreže i uloviti vaš uređaj kada se pokuša spojiti na legitimni hotspot. Cijena? Vaš novac, identitet i podaci.


Koristite mrežu koja koristi provjeru u dva stupnja

Mreža koja ne traži lozinku ili vam ne šalje poruku potvrde često je lažna. Kako biste ostali sigurni, birajte hotspot koji vam prije spajanja pošalje SMS. Ovo njih i vas štiti od kriminalaca i nevaljalaca koji rade opasne duplikate besplatnih Wi-Fi mreža.

Kada se odlučite spojiti, jako dobro provjerite ime mreže

Hakeri dosta često koriste imena mreža koja su jako slične originalu. Jedina razlika je što će autentični hotpot tražiti neku vrstu autorizacije, dok će lažni biti potpuno besplatan. Prije nego što se idući put krenete spajati na hotspot, uvijek pitajte konobara ili vlasnika usluge za točno ime mreže.

Kopirati
Drag cursor here to close