Istraživanje

Novorođenčadi potrebno više od 14 dana da vrate porođajnu težinu

Sci-Tech / Flash | 28. 11. 2016. u 10:18 D.K

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Unatoč tome što liječnici često roditeljima novorođenčadi kažu kako će njihove bebe manjak težine nadoknaditi u predstojećih tjedan ili dva, brojnoj je djeci potrebno puno više vremena, pokazala je američka studija, piše Hina. 

Gotovo sva novorođenčad u prvih nekoliko dana nakon poroda izgubi nešto težine, bez obzira na to hrani li se adaptiranim ili majčinim mlijekom. Mnogi neonatolozi očekuju da bebe nadoknade izgubljenu težinu ili 'se vrate' na porođajnu težinu u roku od 10 do 14 dana.

No istraživanje provedeno ne 144.000 novorođenih pokazalo je da nakon 14 dana, 14 posto beba rođenih vaginalnim putem i 24 posto beba rođenih carskim rezom nije vratilo porođajnu težinu. Znanstvenici kažu da se zbog toga roditelji ne bi trebali zabrinjavati jer je u većem broju slučajeva riječ o uobičajenom vremenskom periodu.

Djeca rođena carskim rezom u prva tri dana nakon poroda izgube znatno više na težini jer na svijet dođu jače hidratizirana od ostalih beba uslijed infuzijske otopine koja se trudnicama daje prije i za vrijeme operativnog zahvata, kaže voditelj studije dr. Ian Paul, znanstvenik na jednom pennsylvanijskom sveučilištu.

Studija provedena u razdoblju između 2009. i 2013. godine u kalifornijskom medicinskom centru Kaiser Permanente, među kojima nije bilo nedonoščadi, pokazala je da ni nakon tri tjedna pet posto beba rođenih vaginalnim putem i osam posto djece rođene carskim rezom nije vratilo porođajnu težinu.

Nedostatak studije je u tome što znanstvenici nisu bilježili podatak o načinu na koji su bebe hranjene po povratku kući iz rodilišta, što značajno utječe na povećanje težine.

Naime, kada je o težini riječ, djeca hranjena majčinim mlijekom najčešće napreduju slabije od grupe koja se prehranjuje adaptiranim mlijekom.

"Sporiji dobitak na težini novorođenčadi koja se doji uobičajena je pojava", kaže znanstvenica Tessa Crume s Fakulteta za javno zdravstvo u Aurori koja nije sudjelovala u studiji.

Ona ističe da roditelji ne bi smjeli biti zabrinuti ukoliko im se učini da njihovo dijete ne dobiva na težini brzinom koju su očekivali, no podsjeća da trebaju voditi računa o mogućim znacima dehidracije, slabijoj općoj aktivnosti, pratiti stolicu i urin kod novorođenčeta te eventualnu pojavu žutice koja je kod beba česta, no obično se povuče u roku od tjedan dana.

"U svakom slučaju, roditelji čija se djeca ni deset dana nakon poroda nisu 'vratila' na porođajnu težinu ne trebaju brinuti jer taj proces kod većeg broja novorođenčadi traje nešto dulje. Studija će pomoći roditeljima i liječnicima da im očekivanja o zdravoj težini djeteta u prvih mjesec dana budu realna te da ne 'paničare' ako to nije u skladu sa svim propisanim parametrima", kazala je Crume.

Kopirati
Drag cursor here to close