Birati se mora

Mostar ne smije ostati tamna mrlja

Iz OHR-a su poručili da je na političkim strankama odgovornost da provedu presudu Ustavnog suda BiH iz 2010. godine, na koju se već dugo čeka.
Vijesti / Politika | 24. 01. 2020. u 07:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iz Delegacije Europske unije (EU), Misije OSCE-a i Ureda visokog predstavnika (OHR) u BiH komentirali su za Avaz obnavljanje pregovora o izmjenama Izbornog zakona koje su nedavno pokrenuli SDA i HDZ BiH. Međunarodna zajednica jedinstvena je u stavu u kojem pravcu proces izbornih reformi mora ići.

Šefica Misije OSCE-a u BiH, veleposlanica Kathleen Kavalec ističe potrebu održavanja izbora u Mostaru ove godine.

''Razina povjerenja građana u izbore je niska i potrebna su hitna poboljšanja da bi se ojačali integritet i sigurnost izbornog procesa. Apeliramo na sve političke aktere da budu odgovorni i pokažu volju za rješavanjem tih problema, djelujući u najboljem interesu građana. Svakom reformom moraju se poštovati odluke domaćih i međunarodnih sudova i provesti preporuke koje su dali OSCE-ov Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Grupa država protiv korupcije (GRECO)'', kazala je Kavalec.

Iz Delegacije EU za „Avaz“ podsjećaju da je ključni prioritet iz Mišljenja Europske komisije provedba izbora u skladu s europskim standardima.

''I to tako što će se provesti relevantne preporuke OSCE-a/ODIHR-a i Venecijanske komisije. Vjerujemo da lokalni politički akteri trebaju pristupiti izmjenama izbornog procesa u BiH u duhu dijaloga i kompromisa. Bilo koji prijedlog mora se pridržavati principa vladavine prava, kao i približavati zemlju europskim standardima, poboljšavajući demokratske procese budućih izbora'', kazala je Jamila Milović-Halilović, glasnogovornica Delegacije EU.

 

''Nijedan pravni niti politički korak koji bi otežao provedbu presude 'Sejdić - Finci' i povezanih presuda ne bi trebalo poduzimati'', kazala je Milović-Halilović.

Iz OHR-a su poručili da je na političkim strankama odgovornost da provedu presudu Ustavnog suda BiH iz 2010. godine, na koju se već dugo čeka.

''Zato se moraju nastaviti pregovori između stranaka, mora se uložiti dodatni napor da se razgovori ubrzaju kako bi se riješilo pitanje Mostara. To pitanje treba biti riješeno na način koji je u skladu sa sudskim presudama, koji je pravno valjan i koji neće podijeliti grad. Ono ne smije ostati tamna mrlja u demokratskoj Europi. Europske vrijednosti moraju biti iskazane i provedene. To je najbolji način da se osigura kredibilitet'', naveli su iz OHR-a.

Kopirati
Drag cursor here to close