Zvukoterapija, alternativni pravac utjecaja na zdravlje čovjeka

Zvukoterapija, alternativni pravac utjecaja na zdravlje čovjeka

Lifestyle / Zdravlje | 03. 02. 2019. u 10:17 Bljesak.info / Anadolija Agencija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U vrijeme brzog načina života kada su stres i napetost postali dio svakodnevice, zasigurno da ljudi traže načine djelotvornog opuštanja. Boravak u prirodi, čitanje dobre knjige, uživanje u šoljici kvalitetnog čaja ili kave zasigurno su samo neki od načina opuštanja. Sve popularnije postaju i masaže u koje je uključen zvuk.

Zvukoterapija je oblik tretmana u kojem se pomoću vibracije zvuka otkrivaju i otklanjaju energetske, fizičke i psihičke blokade. Može imati različite oblike, ovisno o načinu i instrumentima koji se koriste (tibetanske zdjele, planetarni gongovi, šamanski bubanj, zvučne viljuške i tome slično). Jedan od oblika zvukoterapije je zvučna masaža. 

Zvučna masaža po Peter Hess metodi zastupljena je i u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, a primjenjuje se u Centru za kreativni rast i razvoj LER. Masažu izvodi certificirana praktičarka Peter Hess zvučne masaže Alma Lepir, magistar glazbe iz oblasti metodike glazbene nastave koja je o masaži razgovarala s novinarkom Anadolu Agency (AA). 

Lepir je podsjetila kako je Peter Hess, fizičar i pedagog, proveo niz istraživanja i eksperimenata o utjecaju tradicionalne glazbe na ljudski um i tijelo, što je bila osnova za njegovu metodu zvučne masaže. Dodala je kako je Hess proputovao mnoge zemlje i došao do Indije, Tibeta i Himalaja, gdje se upoznao s tibetanskim zvučnim (pjevajućim) zdjelama.

"One su inače služile za čuvanje hrane, jer su napravljene od plemenitih metala... Zlato, srebro, cink, bakar, željezo, živa, platina.. jako puno njih je u jednoj zdjeli. S tim da to podneblje nije bilo bogato mineralima, tj. hrana nije bila bogata mineralima i onda su oni stavljali hranu u zdjelice i lagano ozvučavali i tako je ta hrana ustvari postajala mineralizirana", rekla je Lepir. 

Obzirom da je Hess bio fizičar, utjecaj zvuka na zdravlje bio mu je posebno interesantan.

Otvaranje akademije "Peter Hess" u BiH

Masaža zvučnim zdjelama temelji se na drevnom znanju o djelovanju zvuka na zdravlje ljudi. Peter Hess zvučna masaža je, pojašnjava Lepir, djelotvorna metoda koja se izvodi terapijskim zvučnim zdjelama prema individualnim potrebama svake osobe.

"O zvukoterapiji možemo govoriti u posljednjih pedesetak godina, ali instrumenti koji se koriste i uopće drevno znanje o djelovanju zvuka na zdravlje čovjeka je puno starije", rekla je Lepir.  

Lepir je edukaciju završila u Zagrebu, a pojasnila je kako u svijetu postoji 26 akademija "Peter Hess", ali je krovna organizacija u Njemačkoj. Namjeravaju jednu otvoriti i u BiH.

Lepir je istaknula kako su pregovori pri kraju, ali da još uvijek ne mogu točno reći kada će akademija u BiH biti službeno otvorena. U proljetnom periodu je planirano i organiziranje prve edukacije zvučne masaže, na koju su pozvani stručnjaci iz regije.

Foto: Anadolija / Praktičarka zvučne masaže Alma Lepir

Muzikoterapija i zvukoterapija različite  

Lepir je dodala kako se glazbom bavi cijeli život i da je muzikoterapija bila posebno polje njenog zanimanja.

"U 25. godini sam bolovala od Hočkina - tumora limfnih žlijezda i tako i kreće sva moja priča o istraživanju raznoraznih alternativnih pravaca. Lagano sam 'kopala' po površini i ono što je mene najviše zainteresiralo, a kako mi je i struka bila glazba, uvijek sam se nekako bazirala na utjecaju glazbe i zvuka na čovjeka", pojasnila je Lepir. 

Dodala je kako je kroz muzikoterapiju mnogo naučila te istaknula da je dugo radila i u Centru za slušnu i govornu rehabilitaciju i njen je zadatak bio glazbu približiti gluhima i pojasnila da se cijeli njen put i istraživanja bazirao na frekvencijama i vibracijama.

Ipak, naglasila je i razliku između zvukoterapije i muzikoterapije.

''Zvukoterapija i muzikoterapija u biti nemaju neke velike veze. Muzikoterapija ima glazbu kao sredstvo za postizanje određenog cilja, tipa jačanja samopouzdanja ili bilo kojih drugih faktora u životu i koristi klasične instrumente, a zvukoterapija je potpuno drugačija. Ona se bazira na zvuku, frekvenciji i vibraciji. Tu nema puno glazbe u smislu harmonijskih akorda, ali da, prave harmonično zračenje, atmosferu i sam alikvotni niz od tonova koji se ispuštaju iz jednog instrumenta, jeste harmoničan", pojasnila je Lepir.

Naglasila je kako se u zvukoterapiji ne koriste klasični instrumenti već tibetanske zdjele i drugi instrumenti s prirodnim frekvencijama koji dobro utječu na zdravlje čovjeka i organizam. 

Dodala je kako nisu isti tretmani muzikoterapije i zvukoterapije kao ni metoda ni princip rada. 

Zvukoterapija potpora konvencionalnim metodama 

Pojasnila je i kako zvukoterapija pripada alternativnom pravcu utjecaja na zdravlje čovjeka, ali se ona ne smatra izborom liječenja niti nekim službenim pravcem alternativne medicine, već je riječ o izuzetno dobroj terapiji protiv stresa, umora, depresije, anksioznosti i tome slično. 

"Tako da o zvukoterapiji ne možemo govoriti kao o alternativnoj medicini. Ono što volim reći, i u što sam duboko uvjerena, vjerujem da je zvuk medicina budućnosti. Ne u smislu klasične medicine, jer zvukoterapija je jako dobra podrška nekom od već konvencionalnih pravaca liječenja, ali medicine budućnosti u smislu postavljanja generalnog balansa i harmonije cijelog našeg bića i tijela, jer u današnjem užurbanom životu to je jako narušeno. Svaki naš tjelesni simptom ima korijen u našim mislima i emocijama", rekla je Lepir.

Foto: Anadolija / Praktičarka zvučne masaže Alma Lepir

Smatra kako bol ima svoj uzrok i da se rješavanjem boli ne rješava uzrok.

Lepir, koja se prakticiranjem zvučne masaže bavi nekoliko godina, ističe kako jedan tretman traje otprilike sat, s tim da masaža traje između 45 i 50 minuta.

Tijekom tretmana, zvučne zdjele se pažljivo polažu na obučeno tijelo ili pred njega te se lagano ozvučavaju palicama. Njihov blag i skladan zvuk apsorbira se i ubrzo dovodi u stanje duboke relaksacije. Ritmične zvučne vibracije šire se od mjesta gdje je zdjela položena na cijelo tijelo i tako stvaraju suptilne vibracije.

Lepir pojašnjava kako je cijelo tijelo preplavljeno zvukom i da se protok zvuka osjeća i doživljava kao pročišćavanje, osvježenje i energiziranje. Uspjeh tretmana ovisi i od cilja s kojim je osoba došla, ali i osobne spremnosti, koliko je čovjek spreman prihvatiti svaku promjenu koja dolazi. 

Zvukoterapiju preporučuje svakome, bilo da je riječ o osobi s ili bez zdravstvenih poteškoća. Smatra da je to odlična terapija protiv stresa, depresije, umora, negativnih emocija i drugih posljedica poremećene ravnoteže u tijelu. Zvukoterapija nema ograničenja, pojašnjava Lepir, ni u dobi ni u spolu, a preporučuje se i trudnicama i novorođenčadi.

Osobama s dobrim zdravljem zvukoterapija će pružiti podršku u svakodnevnim aktivnostima, pojačati koncentraciju, samopouzdanje, motivaciju, energizirati biće, pojačati volju, harmonizirati i revitalizirati tijelo, a osobama s narušenim zdravstvenim stanjem, pružit će olakšanje od bolova. 

"Ono što je važno napomenuti jeste da zvuk i zvukoterapija dolazi do svih nivoa našeg bića, tako da utječe na naš energetski, psihički mentalni, emotivni i tjelesni nivo bića. Ukoliko se nalazi blokada na bilo kojem od tih nivoa, zvukoterapija i zvuk sa svim frekvencijama i instrumenti imaju mogućnost otkrivanja i otklanjanja tih blokada", pojasnila je Lepir.

Osim zvučne masaže, u Centru LER mogu se pronaći i drugi vidovi zvukoterapije kao što su zvučne kupke, vodene fantazije, meditacije, primjena zvukoterapije u dječjim grupama i slično.

Kopirati
Drag cursor here to close