Svjetski dan bubrega

Žuljević: Transplanatacija je jedini spas bubrežnih bolesnika

Svjetski dan bubrega se inače obilježava svakog četvrtka u trećem mjesecu, ali su organizatori današnjeg događaja odabrali nedjelju da bi se akciji mogao odazvati veći broj osoba.
Lifestyle / Zdravlje | 18. 03. 2018. u 14:41 Bljesak.info
Transplatacija - jedini spas

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruga dijaliziranih i transplantiranih bolesnika u Federaciji BiH zajedno s donorskim mrežama Županije Sarajevo i Bosne i Hercegovine obilježilo je danas Svjetski dan bubrega, u okviru kojeg su poručili da se u BiH više bave posljedicom nego sprečavanjem bubrežnih oboljenja.

Svjetski dan bubrega se inače obilježava svakog četvrtka u trećem mjesecu, ali su organizatori današnjeg događaja odabrali nedjelju da bi se akciji mogao odazvati veći broj osoba.

''Cilj nam je da se posvetimo prevenciji jer svaka deseta osoba u svijetu ima neku vrstu bubrežne bolesti, a da toga nije ni svjesna '', kazao je novinarima predsjednik Udruge dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Tomislav Žuljević.

Rekao je da posjetitelje na ovaj način informiraju o simptomima bubrežne bolesti i kako je na vrijeme liječiti.

''Nažalost, mi se bavimo samo posljedicama, a i time što se bavimo nismo na nekom nivou jer je mali broj transplantacija, a ni dijaliza nam nije kvalitetna, kao ni lijekovi '', naglasio je Žuljević.

Poručio je da se mora povećati broj transplanatacija jer je to jedini spas.

Svjetski dan bubrega je inicijativa Međunarodnog društva nefrologije (ISN) i Međunarodne Federacie bubrežnih fondacija (IFKF). Ove godine Svjetski dan bubrega i Dan žena podudaraju se istog dana, te se obilježavaju pod sloganom: Bolest bubrega i žensko zdravlje -  uključi, procijeni, osnaži.

Obilježavanje Svjetskog dana bubrega je započelo 2006. godine.

Bubrezi imaju višestruku ulogu u organizmu: stvaraju urin, pročišćavaju krv i tako odstranjuju višak tekućinu i štetne tvari iz krvotoka, reguliraju ravnotežu natrija i kalija u organizmu, sudjeluju u regulaciji krvnog tlaka, proizvode ADH (antidiuretski hormon ili vazopresin) koji sudjeluje u regulaciji krvnog pritiska i reguliraju kiselost tjelesnih tekućina.

Podsjetimo, u listopadu 2017. godine prosvjedovali su bubrežni bolesnici koji se liječe u Centru za hemodijalizu Sveučilišne kliničke bolnice Mostar.

Pacijenti su provjedovali jer se liječe ''na prastarim aparatima''.

''Da su aparati bolji i mi bi bili. Sestre i doktori rade svoj posao nemamo što reći, ali to je do menadžmenta. Više 20 godina idem na dijalizu tri puta tjedno po četiri sata, svaki dan idem tako'', rekao je tada predsjednik Udruge kroničnih bubrežnih bolesnika Hercegovačko - neretvanske županije, Blago Vidačković.

Pored liječenja u staroj i neuvjetnoj zgradi i dijaliziranja, na više od dva desetljeća starim aparatima, kap koja je prelila čašu pacijentima hemodijalize je odbijanje zahtjeva za "Eurotransplant", zbog čega ne mogu biti uvršteni na liste čekanja za transplantacije u europskom sustavu transplantacija.

Kopirati
Drag cursor here to close