WHO

Pacijenti umiru od izlječivih bolesti jer nema lijekova

''Tijekom obilazaka bolnica u Adenu i Saanai vidio sam novorođenčad i djecu, u nekim slučajevima i dvoje do troje u jednom krevetu, kako pate od akutne pothranjenosti, srčanih bolesti i ostalih po život opasnih stanja.''
Lifestyle / Zdravlje | 25. 03. 2019. u 13:17 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

 "Upravo sam se vratio iz Jemena, gdje sam iz prve ruke svjedočio patnjama, bolestima i smrću nevinih civila zahvaćenih sukobom", izjavio je dr Ahmed Al-Mandhari, regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije  (WHO) za istočni Mediteran, priopćio je u ponedjeljak WHO. 

''Tijekom obilazaka bolnica u Adenu i Saanai vidio sam novorođenčad i djecu, u nekim slučajevima i dvoje do troje u jednom krevetu, kako pate od akutne pothranjenosti, srčanih bolesti i ostalih po život opasnih stanja. Liječnici su mi govorili da neki od njih neće preživjeti tjedan'', kazao je dr Al-Mandhari. 

''Vidio sam pacijente sa zatajenjem rada bubrega koji se podvrgavaju dijalizi samo jednom tjedno umjesto standardnih tri puta zbog nedostatka medicinskih sredstava. Vidio sam pacijente od kolere koji se očajnički bore za život, pokušavajući da prežive bolest koja je obično izlječiva u normalnim okolnostima.  Bilo je pacijenata s izlječivim formama raka koji su umirali iz prostog razloga što ne mogu priuštiti liječenje'', izjavio je visoki dužnosnik WHO-a. 

''U jedinici intenzivne njege u bolnici Al-Thawra, pacijent je umirao pred mojim očima jer su liječnici stajali bespomoćno, i nisu bili u stanju da mu pomognu. Više od polovine bolnica širom zemlje nije funkcionalno, dok ostale jedva djeluju zbog nedostatka lijekova i medicinske opreme, a brojni pacijenti koji ne mogu pokriti troškove transporta umiru ili u svojim kućama ili u bolnicama u koje stignu prekasno'', kazao je.     

''Upoznao sam brojne hrabre i herojske članove medicinskog osoblja, koji su istinska kičma zdravstvenog sistema, i koji godinama nisu plaćeni za svoj posao a ipak nastavljaju s radom u izuzetno teškim okolnostima. Pozivam međunarodnu zajednicu da nastavi pomagati naš rad na spašavanju ljudskih života u Jemenu, dok polažemo temelje za ulaganja u zdravstveno osoblje i sistem zdravstvene zaštite'', izjavio je dr Al-Mandhari. 

Priopćio je da su u ovoj godini WHO i  zdravstveni partneri tražili 627 milijuna dolara za humanitarni odgovor za Jemen za 2019. godinu. Ta će pomoć omogućiti poboljšanje pristupa primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti, osigurati da su bolnice u prioritetnim oblastima u stanju da odgovore na epidemije bolesti, i  pomognu u obnovi funkcionalnosti zatvorenih ili oštećenih zdravstvenih objekata u oblastima visokog prioriteta, priopćeno je u ponedjeljak iz WHO-a.


Kopirati
Drag cursor here to close