UNDT BiH

Neadekvatni uvjeti u dijaliznim centrima FBiH

O problemu dijalize u Federaciji BiH razgovarano je na Godišnjoj skupštini UNDTBiH, na kojoj je izražena zabrinutost za stanje u dijaliznim centrima u FBiH
Lifestyle / Zdravlje | 05. 02. 2019. u 11:56 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruženje liječnika za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u Bosni i Hercegovini (UNDTBiH) izražava zabrinutos zbog sve većeg broja pacijenata na dijalizi kojih je 3.000, od čega je 40 posto iznad 65 godina starosti i 500 pacijenata je ispod 45 godina starosti. 

O problemu  dijalize u Federaciji BiH razgovarano je na Godišnjoj skupštini UNDTBiH, na kojoj je izražena zabrinutost za stanje u dijaliznim centrima u FBiH, zbog loše kadrovske situacije, neadekvatnog zanavljanja opreme, ograničenih prostornih kapaciteta, nedovoljne količine i neredovne isporuke neophodnih lijekova, priopćeno je danas iz tog udruženja. 

Aparati za hemodijalizu se ne zanavljaju u FBiH, više od 50 posto aparata je prešlo više od 50.000 sati rada, a trebalo bi da se nakon 15.000 sati zanavljaju. 

Ne postoji kontinuirano zanavljanje aparata jer svaki kanton, shodno svojim mogućnostima, to rješava (u većini slučajeva ne rješava), a u Republici Srpskoj i Brčko distriktu BiH to je riješeno kroz javno privatno partnerstvo, te bi se i u FBiH na takav način  mogli osigurati kvaliteniji uvjeti za liječenje dijalizom. 

Iz UNDTBiH navode da BiH nema nacionalni program prevencije kronične bubrežne bolesti od koje danas u svijetu boluje 850 milijuna ljudi. 

U Republici Srpskoj i Brčko distriktu BiH su svi dijalizni centri privatni. U FBIH postoji ukupno 15 dijaliznih centara i svake godine se broj pacijenata poveća do 10 posto. Određeni centri rade godinama u četiri smjene (Sarajevo, Tuzla, Zenica). Dijaliziranje u četvrtoj smjeni je neadekvatno i nehumano jer ta smjena traje od 22.00 -02.00 sata iza ponoći. 

Iz UNDTBiH preporučuju ministarstvima zdravstva da razviju entitetske, državne, programe prevencije kronične bubrežne bolesti u kojima bi primarna zdravstvena zaštita bila ključna, da poboljšaju kvalitet dijaliznog liječenja i da izrade programe prevencije kronične bubrežne bolesti. 

''Na taj način će se dugoročno smanjiti broj broj pacijenata na dijalizi, a država će uštediti značajna sredstva '', priopćeno je iz Udruženje liječnika za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close