Veliki problem

BiH: Djeca nedovoljno fizički aktivna

Ovo je globalni problem i na svjetskom nivou postotak nedovoljno aktivne djece dostiže 81%.
Lifestyle / Zdravlje | 09. 04. 2018. u 13:56 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Djeca u dobi od šest do 18 godina, ne bi smjela biti izložena tehnologiji više od dva sata dnevno, a mlađa djeca još i manje od toga. To je preporuka Američke pedijatrijske akademije i Kanadskog društva pedijatara. No, realnost je potpuno drugačija, a tableti, smartphone-i i kompjuteri odavno su djeci uzeli ono najljepše: djetinjstvo puno smijeha, one male slatke svađe tko je bolji i tko je prvi i druženje na ulicama koje starije generacije pamte kao najljepši period svog života.

Ovo je globalni problem i na svjetskom nivou postotak nedovoljno aktivne djece dostiže 81%. Situacija u BiH je slična, a više od 60 % stanovnika ne bavi se bilo kojom vrstom fizičke aktivnosti. Neaktivnost je povezana i s problemom sve većeg broja pretilih u svijetu.

Redovna fizička aktivnost u dječjoj dobi je od izuzetne važnosti za pravilan rast i razvoj. Djeca bi trebala provesti najmanje 60 minuta dnevno u tjelesnim aktivnostima umjerenog do visokog intenziteta.

Stoga je veoma važno stvoriti ovu životnu naviku tjelesnog vježbanja u djetinjstvu jer se teško može nadoknaditi u odrasloj dobi.

''Obitelj značajno utječe na navike i ponašanje djece, jer su roditelji odgovorni za planiranje obiteljskih aktivnosti. Tijekom  tjedna se redovno trebaju provoditi jednostavne aktivnosti kao što su odlazak na igralište, zajednička igra svih članova obitelji, šetnje i slično. Roditelji i starija braća i sestre su pravi uzori ponašanja mlađoj djeci. Dakle, roditelji imaju najveći utjecaj na svoju djecu'',  smatra dr. sci. Marijana Podrug Arapović.

S obzirom da i igra ima mnogo pozitivnih utjecaja na djecu, ona treba biti maksimalno zastupljena u tjelesnoj aktivnosti djece. Zbog lakšeg utjecaja na motoričke sposobnosti, odnosno njihove nadgradnje u godinama koje slijede, njihov razvoj je važno poticati upravo u ovom periodu djetinjstva primjenom različitih motoričkih igara.

Vodeći se ovim činjenicama i preporukama stručnjaka, Merkur BH osiguranje nastavlja realizirati projekt  ''U zdravoj školi zdrava djeca'', a ovogodišnja tema je ''S Merkur osiguranjem na besplatnu maturantsku ekskurziju''.

Pravo na sudjelovanje imaju sve škole u BiH koje će se u okviru zabavno-edukativnog natjecanja ''Igre bez granica'' boriti za glavnu nagradu:besplatnu maturantsku ekskurziju. U projektu mogu sudjelovati i roditelji i na taj način pomoći svojoj djeci da osvojene zaboravno putovanje.

Više informacija o propozicijama natjecanjima i rokovima za prijave potražite na FB stranici projekta ''U zdravoj školi zdrava djeca''..

Kopirati
Drag cursor here to close