Sunčani dani

Meteorolozi: Sunce je lani voljelo Mostar

Siječanj i svibanj su jedina dva mjeseca koja su u protekloj godini bili hladniji od prosjeka
Lifestyle / Flash | 06. 01. 2020. u 15:05 Anadolija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prema preliminarnoj analizi prosječna godišnja temperatura zraka u Bosni i Hercegovini bila je znatno veća u odnosu na referentni period (1961-1990.). Na meteorološkim stanicama Bihać, Sanski Most i Tuzla 2019. godina je najtoplija od početka službenih mjerenja dok je Mostar zabilježio više od stotinu sunčanih sati više od prosjeka.

Pozitivna temperaturna odstupanja, u odnosu na navedeno razdoblje, na većini stanica bila su veća od dva stupnja Celzijusa. Najveća odstupanja bila su u travnju i studenom, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH (FHMZBiH).

Siječanj i svibanj su jedina dva mjeseca koja su u protekloj godini bili hladniji od prosjeka.

Ukupne sume padalina u Bosni bile su u granicama ili nešto manje, a u Hercegovini iznad prosjeka. Na većini stanica najmanje mjesečne sume padavina izmjerene su u listopadu, a najveće u svibnju i studenom.

U studenom na Meteorološkoj stanici Livno izmjereno je 427 milimetara padalina, što je druga najveća mjesečna svota od početka službenih mjerenja.

Broj sati sijanja Sunca je na svim promatranim stanicama bio veći u odnosu na referentni niz (1961.1990.). U Mostaru je tijekom 2019. godine zabilježeno 105, a u Sarajevu 250 sunčanih sati više od prosjeka.

Video: Studio Frendo - Cvike za Sunce
Kopirati
Drag cursor here to close