Sve je palo u vodu

Kako su se SSSR i SAD pokušavali sprijateljiti

Učinjeni su brojni pokušaji da se poboljšaju odnosi kapitalističkog i socijalističkog bloka. Sve je palo u vodu kada su Sovjeti ušli u Afganistan.
Lifestyle / Flash | 03. 12. 2019. u 20:36 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tijekom 1970-ih su učinjeni brojni pokušaji da se poboljšaju odnosi kapitalističkog i socijalističkog bloka. Sve je palo u vodu kada su Sovjeti ušli u Afganistan.

Nobelova nagrada Aleksandru Solženjicinu

Foto:Getty / Aleksandar Solženjicin u gostima na banketu kod švedskog kralja Karla Gustava

Aleksandar Solženjicin, poznati kritičar Sovjetskog Saveza i komunizma, dobio je 8. listopada 1970. godine Nobelovu nagradu "za on moralnu snagu kojom se nepokolebljivo držao tradicije ruske književnosti". Nakon toga je u Sovjetskom Savezu pokrenuta velika propagandna kampanja protiv Solženjicina. KGB je formirao specijalnu grupu koja se bavila isključivo ovim piscem. Nakon četiri godine Solženjicin je protjeran iz zemlje.

Prvi lunarni rover SSSR

Foto:TASS / Lunarni rover "Lunohod 1"

On nije uspio poslati prvog čovjeka na Mjesec, ali je zato poslao robota. Naime, 17. studenog 1970. sovjetski rover "Lunohod 1" na daljinsko upravljanje spustio se na površinu Mjeseca. Bio je to prvi rover koji se slobodno kretao površinom nebeskog tijela izvan Zemlje, i ujedno prvo vozilo na kotačima na drugom nebeskom tijelu.

Super serija "Kanada - SSSR"

Foto:Getty / Super serija "Kanada – SSSR"

Super serija "Kanada - SSSR" bila je prvo natjecanje, tj. serija hokejaških utakmica između reprezentacija SSSR-a i Kanade u povijesti hokeja. Veliko iznenađenje za cijeli svijet bila je pobjeda Sovjetskog Saveza (7:3) u prvom meču u Montrealu. Odigrano je ukupno 8 mečeva. Kanada je odnijela četiri, a Sovjetski Savez tri pobjede. Jedan meč je bio neriješen.

SALT i ABMT

Foto:Getty / Leonid Brežnjev i Richard Nixon

Dvije supersile su 26. svibnja 1972. godine pokušale obuzdati utrku u naoružanju i spasiti zemaljsku kuglu od moguće nuklearne apokalipse. Pregovori vezani za ograničenje strateškog naoružanja (SALT) i Sporazum o antibalističkim projektilima (ABMT) imali su za cilj zamrznuti količinu strateškog nuklearnog oružja na tadašnjoj razini i spriječiti njegov daljnji razvoj i razmještanje. To su bili ključni trenuci u razdoblju popuštanja napetosti tijekom Hladnog rata između SAD i SSSR-a.

Izgradnja BAM-a

Foto:Sputnik / Izgradnja posljednje dionice Bajkalsko-amurske magistrale

Bajkalsko-amurska magistrala (BAM) jedna je od najdužih pruga na svijetu. Započeta je 1938. ali su opsežni radovi pokrenuti tek 1974. godine. Cijela zemlja je radila na ovom "projektu stoljeća". Danas je BAM dugačak 4324 km i spaja istočni Sibir s Dalekim istokom Rusije.

"Sojuz-Apollo"

Foto:NASA / "Apollo" u posljednjoj fazi spajanja.

Prvo spajanje američkog i sovjetskog svemirskog broda izvršeno je 15. srpnja 1975. godine. Taj događaj je poznat kao test projekt "Sojuz-Apollo" ili "rukovanje u svemiru". Zajednička misija američkog modula "Apollo" i sovjetske kapsule "Sojuz-19" organizirana je u znanstvene svrhe, ali i u cilju promidžbe, jer je postala glavni simbol popuštanja političke tenzije.

Završni akt Organizacije za europsku sigurnost i suradnju iz Helsinkija

Foto:TASS / Glavni tajnik CK KPSS-a Leonid Brežnjev (desno) i predsjednik SAD-a G. Ford

Dana 1. kolovoza 1975. godine 35 je zemalja, među njima i SAD i SSSR, potpisalo deklaraciju o pokušaju poboljšavanja odnosa između komunističkog i kapitalističkog svijeta. Sporazum je potvrdio nepovredivost granica u Europi nakon Drugog svjetskog rata i obvezao 35 potpisnica da poštuju ljudska prava i elementarne slobode i da surađuju u ekonomskoj, znanstvenoj, humanitarnoj i drugim sferama.

Pobuna na brodu "Storoževoj"

Foto:Sputnik / Valerij Sabljin, kapetan treće klase

Kapetan treće klase Valerij Sabljin je 9. studenog 1975. godine zaposjeo fregatu "Storoževoj" Baltičke flote i proglasio početak nove revolucije. On je izjavio da se sovjetsko rukovodstvo više ne pridržava doktrine Vladimira Lenjina i da su zemlji krajnje neophodne radikalne promjene. Većina posade nije podržala Sabljina. On je uhićen i pogubljen naredne godine.

Kultni filmovi Andreja Tarkovskog

Foto:Mosfilm / Film Andreja Tarkovskog "Zrcalo" (1974.) počeo se prikazivati 4. srpnja.

Tarkovski je bio izuzetno plodan redatelj tijekom 1970-ih. U tom desetljeću su se pojavila tri njegova filma: Solaris (1972.), Zrcalo (1975.) i Stalker (1979.). Ruski redatelj je 1980. godine otišao u Italiju i više se nije vratio u Sovjetski Savez.

Prve eksplozije u Moskovskom metrou

Foto: FSB Rossii / Vagon Moskovskog metroa poslije terorističkog napada (1977.)

Prvi teroristički napadi u Moskovskom metrou izvršeni su 1977. godine. U tri eksplozije je poginulo 7 osoba, a 37 je ranjeno. Za napad su osuđena i pogubljena tri člana armenske nacionalne organizacije "Nacionalna ujedinjena stranka".

Sudar u zraku iznad Dniprodžeržinska

Foto:Russia Beyond / Sudar aviona Tu-134 iznad Dniprodžeržinska, repni dio jednog aviona.

Dva aviona su se 11. rujna 1979. godine sudarila u zraku iznad Dniprodžeržinska, grada u Sovjetskoj Ukrajini. Bila je to jedna od najsmrtonosnijih katastrofa u povijesti civilnog zrakoplovstva. Tragediju su prouzročili neiskusni kontrolori leta koji su greškom usmjerili zrakoplove Tu-134 jedan na drugoga. Poginulo je 178 putnika i članova posada.

Sovjetska intervencija u Afganistanu

Foto:Sputnik / Gardijska tenkovska pukovnija u Afganistanu

U početku sovjetsko rukovodstvo nije planiralo sudjelovati u građanskom konfliktu između vlade Demokratske Republike Afganistan i pobunjenih mudžahedina. Ograničeni kontingent sovjetskih trupa u Afganistanu osiguravao je strateške objekte i važne prometnice. Međutim, od proljeća 1980. godine Sovjetski Savez je bio uvučen u intenzivne oružane okršaje. Sovjetskim sudjelovanjem u afganistanskom ratu okončano je razdoblje popuštanja napetosti u američko-sovjetskim odnosima i potaknuta nova faza Hladnog rata, presnosi portal Russia Beyond.

Kopirati
Drag cursor here to close