Razgovarajmo!

Depresija jedno od vodećih oboljenja u Središnjoj Bosni

Lifestyle / Flash | 06. 04. 2017. u 13:25 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Poremećaji raspoloženja, među kojima i depresija, nalaze se među 15 vodećih oboljenja u Srednjobosanskoj županiji (SBŽ), izjavila je Feni Amra Mehmedbegović-Živanović, specijalistkinja socijalne medicine i organizacije zdravstvene zaštite u Zavodu za javno zdravstvo SBŽ-a.

Na okruglom stolu "Depresija? Razgovarajmo!", koji je održan u Travniku, Mehmedbegović-Živanović je upozorila da depresija postaje ogroman zdravstveni problem, iako istraživanja pokazuju da se gotovo 80 posto slučajeva liječi u timovima obiteljske medicine i Centrima za mentalno zdravlje.

''Neki od razloga nastanka depresije su socijalno-ekonomski status, nesigurnost građana, gubitak bliske osobe, nezaposlenost, stres na radnom mjestu... Uzorci su brojni, a većinom problem može biti riješen preventivnim akcijama. Naš cilj je aktivirati liječnike u općoj praksi da prepoznaju simptome, ali to još nije na zadovoljavajućoj razini, onako kako bismo htjeli i kakve su preporuke Svjetske zdravstvene organizacije'', kazala je.

Ističući da razvijene zemlje izdvajaju puno novca za prevenciju i liječenje depresije, direktor Zavoda za javno zdravstvo SBŽ-a Sead Karakaš kazao je da u rano otkrivanje i liječenje depresije mora biti uključeno cijelo društvo te da se postavlja pitanje hoće li se Bosna i Hercegovina moći izboriti s tim problemom.

''Ovo nije priča kojom će se baviti isključivo psihijatri, nego apsolutno svi. Pitanje je hoće li se naša država moći nositi s problemom depresije u narednih deset godina, ako imamo u vidu da je u zadnjih deset godina broj oboljelih u svijetu porastao za 20 posto. Mi nismo izolirani i imamo još više faktor rizika za razvoj depresije'', istaknuo je Karakaš.

Da je u BiH na djelu kolektivna traumatska priča, upozorio je specijalist neuropsihijatrije u Centru za mentalno zdravlje Travnik Nermin Selman, dodajući da to stanje treba najozbiljnije shvatiti.

''Iz individualne traumatske priče to je odavno prešlo u kolektivnu, u smislu posttraumatskog defekta zajednice. Situacija u društvu je takva da nam svima pravi problem. Ovo je bremenito vrijeme i apeliram na mlade kadrove da unesu ljudsku dimenziju kako bi se ovaj problem adekvatno riješio, kao i na društvo da, u okviru svojih kompetencija koje su iznad medicinskih, napravi bolje okruženje'', naglasio je Selman.

Na okruglom stolu je, među ostalim, istaknuto da u BiH ima 50 centara za mentalno zdravlje, ali da mnogi oboljeli i dalje zanemaruju simptome depresije zbog straha od stigme.
Okrugli stol je organiziran uoči obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, u okviru kojeg će sutra u Travniku biti upriličena prodajna izložba rukotvorina korisnika Centra za mentalno zdravlje, kao i podjela promotivnog materijala i savjetovanje građana.

Kopirati
Drag cursor here to close