Drastični slučajevi

BiH: Roditelji djeci mijenjaju imena jer su izabrali ljepša

Lifestyle / Flash | 16. 01. 2017. u 11:40 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zahtjev za promjenu imena, prezimena ili kompletnog identiteta godišnje Odjelu za opću upravu podnese više od 100 osoba, a najdrastičniji primjeri su promjene imena djece, jer su roditelji naknadno izabrali ljepše ime.

Ova usluga sada košta 12 maraka, za razliku od ranijih godina, kada je bila tri puta skuplja.

Šef Odjela za građanska stanja, upravne poslove i pravnu pomoć građanima Diana Džaja-Jokić kaže da niža cijena nije utjecala na povećanje broja zahtjeva.

''Administrativna trošarina za rješenje košta deset KM, a taksa za zahtjev dvije marke. Prije četiri godine ova usluga je koštala 32 KM'', rekla je Džaja-Jokić.

Ime je u 2015. godini promijenilo 148 građana, dok je prošle godine samo za deset mjeseci zahtjeve podnijelo njih 100, piše Glas Srpske.

''Od tog broja bilo je 60 zahtjeva za promjenu prezimena, 25 za promjenu imena i 15 zahtjeva za promjenu i imena i prezimena istovremeno'', dodala je Džaja-Jokić.

Kada je promjena prezimena u pitanju, ističe da se većina zahtjeva odnosi na promjenu nakon razvoda.

''Podnositelji nakon izlaska iz bračne zajednice uglavnom žele vratiti prezime koje su nosili prije zaključenja braka. Nekolicina postupaka za promjenu prezimena je provedena jer podnositelji žele da dodaju još jedno prezime na postojeće ili, recimo, osobe koja su se do tada služile sa dva prezimena traže promjenu u jednostavniju varijantu korištenja samo jednog prezimena'', objasnila je Džaja-Jokić.

Svakako najdrastičniji primjeri su bili promjene imena djece.

''Bilo je slučajeva u kojima su roditelji tražili promjenu imena za dijete, jer su se naknadno odlučili za neko drugo njima ljepše ime'', kazala je na kraju Džaja-Jokić. Kaže da su rijetki slučajevi da neko zahtijeva da mu bude promijenjeno prezime u potpunosti.

''Najčešći razlog za promjenu koji stranke u svojim zahtjevima navode je "usklađivanje imena, odnosno prezimena", čime žele da izbjegnu da su im imena ili prezimena različito upisana u dokumenta ili evidencije različitih organa. Ponekad imamo zahtjeve jer osobe žele pojednostaviti ime ili prezime, da bi bilo lakše za izgovor u inozemstvu'', rekla je Džaja-Jokić. Sporni postupci Diana Džaja-Jokić je istaknula da su se do sada eventualno spornim pokazali postupci za promjenu osobnog imena maloljetnoj djeci, ukoliko se roditelji koji ne žive u braku ili u zajedničkom domaćinstvu ne mogu sporazumjeti o promjeni imena.

''U postupak se tada uključuje Centar za socijalni rad'', kazala je Džaja-Jokić.

Kopirati
Drag cursor here to close