Promocija pjesama Ervina Jahića 'Strah je naručitelj mjere na Bookstanu'

U pitanju je izbor iz poezije Ervina Jahića, odnosno iz Jahićevog dvadesetogodišnjeg opusa.
Kultura / Knjige | 08. 07. 2019. u 13:03 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Promocija izabranih pjesama Ervina Jahića "Strah je naručitelj mjere" hrvatskog pjesnika i osnivača časopisa "Poezija" održana je posljednjeg dana ovogodišnjeg Bookstana u Buybooku. 

Razgovor su vodili Matija Bošnjak, urednik časopisa "Behar" i autor pogovora zbirke, te Tonko Maroević, hrvatski kritičar, prevoditelj, povjesničar umjetnosti te autor predgovora zbirke i priređivač izdanja. 

U pitanju je izbor iz poezije Ervina Jahića, odnosno iz Jahićevog dvadesetogodišnjeg opusa. Interpretirajući Jahićevu poetiku, Maroević govori o sugestivnom pjesništvu koje vodi računa o svijetu jer podrazumijeva i osluškuje drugog. 

U nastavku književnih druženja u bašti Buybooka upriličena je promocija romana "Deveti val" Jasne Šamić, bosanskoheregovačke spisateljice, prevoditeljice i orijentalistkinje. Razgovor je vodio Vladimir Arsenić, srpski književni kritičar i prevoditelj koji je istaknuo da Šamić u romanu svijet posmatra izraženim feminističkim pogledom pomoću tzv. ženskih narativnih sila utkanih u lik Lene. Roman "Deveti val" karakterizira upotreba fakticiteta u službi fikcije, te grad koji u pravilu u njenim djelima ima svojstvo i značaj živućih likova. 

Promocija knjige "Daša: Spomenar" posvećena hrvatskoj književnici i prevoditeljici Daši Drndić, održana je u Meeting Pointu, a razgovor su vodili Dašini prijatelji, pisci, pjesnici i kolumnisti Ahmed Burić i Ferida Duraković, te urednik knjige Milan Rakovac. Govoreći o Dašinom radu, Burić je opisuje kao turobnu, oslobađajuću prozu od koje drhtimo i danas, te kako je Daša živjela u vlastitoj, književnoj republici. Duraković je dodala kako radnička klasa postoji i u književnosti, a Daša je pripadala književnom prekarijatu jer iza nje nije stajao niko. 

Na okruglom stolu u spomen časopisa "Fantom slobode" razgovarali su bosanskohercegovački dizajner i kreativni direktor Fabrike Bojan Hadžihalilović, Mladen Vlaški, bh. pisac Semezdin Mehmedinović, koji se putem Skypea javio iz svog doma u Sjedinjenim američkim državama, a moderator je bio Damir Uzunović, osnivač Festivala i direktor "Buybooka". Tematski okvir Fantoma slobode u tijeku razgovora odnosio se kako na kultni časopis, tako i na širi pristup životu u Bosni u Hercegovini, te se postavilo pitanje - šta je fantom slobode danas? Je li to samo fantomski osjećaj da smo slobodni? 

Nakon "Fantoma slobode" promoviran je i hrvatski tjedni magazin Express koji je specifičan ne samo po tome da ima veliki prostor posvećen kulturi nego da mjesečno jednom objavljuju i specijalni dodatak Best Book koji je isključivo namijenjen književnosti. Pored toga Express ima izdavačku produkciju te već treću godinu dodjeljuje nagradu "Fric" o čemu su govorili voditelj nagrade, urednik i Expressov suradnik Kruno Lokotar, Igor Vikić urednik kulture i Best Booka te Kristina Ljevak koja je takođe Expressova saradnica  

U nastavku programa u sali Kina Meeting Point, promoviran je i roman Alena Meškovića "Šator za jednu osobu". Riječ je njegovom drugom romanu, svojevrsnom nastavku prethodnog romana "Ukulele jam", smještenog u izbjeglički centar u Hrvatskoj čiji je glavni junak dječak Miki koji je prerano primoran odrasti. Smještena u izbjeglički centar na otoku u Danskoj, radnja "Šatora za jednu osobu" je prije svega priča o samoći što također tematizira i sukob dviju kultura te odnos društva prema migrantima. Mešković je najavio da u maju sljedeće godine u Sarajevo dolazi predstava iz Kelna, rađena po njegovom romanu. 

Na promociji romana "Marx i lutka" francusko-iranska spisateljica Maryam Madjidi razgovarala je sa novinarkom i prevoditeljicom Slobodankom Lizdek. Roman, koji je osvojio Goncourtovu nagradu, tematizira djetinjstvo u post-revolucionarnom Iranu te egzil u slobodarsku Francusku. 

Promotivni dio 4. Internacionalnog festivala književnosti Bookstan završen je jednim važnim jubilejem. Povodom pola vijeka od objavljivanja kultnog romana "Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji" u izdanju Buybooka a povodom Bookstana objavljeno je kultno djelo Bore Ćosića jednog od najznačajnijih južnoslovenskih autora. 

Ćosić je na promociji osim o knjizi govorio o duhovnoj braći i sestrama kojih sve manje ima ali i o generaciji mlađi koji se još uvijek nađu da mu "čuvaju leđa" poput najbližeg prijatelja književnika Miljenka Jergovića. Pričao je i o tome kako je ovaj roman uspio da živi potpuno neovisan život od autora. Pohvalio je i naslovnicu Buybookovog dizajnera Borisa Stapića rekavši da je nakon pedeset godina i ko zna koliko izdanja i prevoda ovo najbolje vizuelno rješenje. 

Sa Kristinom Ljevak razgovarao je i o filmu, posebno o ekranizaciji pomenutog romana u režiji Bate Čengića a sve u prisustvu filmske ekipe Jasmina Durakovića koji će za potrebe novog igranog filma koristiti i dokumentarne sekvence iz realnog kulturnog života grada. 

Festival je završen dodjelom nagrada najboljim polaznicima/ama Radionice za mlade književne kritičare/ke o čemu ćemo posebno pisati te čitanjem djela iz poezije i proze Bookstanovih gostiju i gošći.

Kopirati
Drag cursor here to close