Tamburaški koncert Glazbene škole

Šima Jovanovac: Čudo u Širokom Brijegu

Nakon odličnih nastupa i atmosfere, svi su složni kako bi ovakav tamburaški koncert trebao postati tradicija.
Kultura / Glazba | 06. 04. 2018. u 14:33 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U organizaciji Glazbene škole Široki Brijeg u četvrtak navečer je u kinu Borak održan tamburaški koncert Glazbene škole Široki Brijeg i prijatelja pod nazivom ''U san mi dođu tambure''.

Koncert je bila prilika za sve ljubitelje tamburaške glazbe, a ispunjena dvorana kina Borak mogla je vidjeti i poslušati velika imena tamburaške scene. Svi oni su prijatelji Glazbene škole Široki Brijeg koji su s velikim zadovoljstvom prihvatili poziv za nastup.

Ovaj koncert bio bi nezamisliv i neostvariv bez pokroviteljstva Grada Širokog Brijega na čelu s gradonačelnikom Mirom Kraljevićem te organizacije ravnateljice profesorice Tonćike Kolobarić.

Nastupali su: Tamburaški orkestar Glazbene škole Široki Brijeg, Djevojački zbor Glazbene škole Široki Brijeg, „Mokarski tamburaši“, „Tamburaši s kamena“, Šima Jovanovac, Romeo Nikolić, Josip Bilać, Dragan Rezić-Duka, Ivan Mikulić, Dinko Ćavar, Dragan i Antonija, Paul Coleman, Stefan Kokoškov, Marin Previšić, Marija Čolak i Grupa „Gabriel“. Zborovođa koncerta bila je Marija Čolak, a dirigent maestro Joško Slišković.

Danas u Hrvatskoj tamburica zauzima vrlo važno mjesto na glazbenoj sceni i ne bi bila to što je zahvaljujući trojici glazbenika Ćiri Gašparcu, Kići Slabincu i Šimi Jovanovcu. S nama je sinoć bio upravo jedan od njih, najveća bećarina Šima Jovanovac. U svom kratkom govoru prije nastupa pohvalio je rad Glazbene škole Široki Brijeg, zahvalio se ravnateljici Tonćiki Kolobarić i dirigentu Jošku Sliškoviću. Također, za Glazbenu školu i sami koncert izjavio je: ''Čudo u Širokom Brijegu''.

Inače, Glazbena škola Široki Brijeg djeluje već više od 40 godina te je stup i nositelj kulturne djelatnosti u gradu Širokome Brijegu, ali i cijeloj zapadnoj Hercegovini. Pored klasičnih glazbala koje se u školi izučavaju, kao što su violina, flauta, glasovir, trublja, harmonika, saksofon, orgulje i dr., Glazbena škola Široki Brijeg jedina je škola u BiH koja profesionalno izučava tradicionalna hrvatska glazbala, a to su tambure.

Također treba napomenuti da se početkom 1900ih godina tambure javljaju na našim prostorima kao glazbalo koje se koristilo u kućnom muziciranju, a nedugo nakon toga u širokobriješkoj gimnaziji postoje čak tri postave tamburaškog zbora. Tu tradiciju očuvala je i još uvijek njeguje Glazbena škola Široki Brijeg gdje učenici mogu svirati više vrsta tamburaških glazbala, a to su prim, brač, bugarija, čelo i berda.

Nakon odličnih nastupa i atmosfere, svi su složni kako bi ovakav tamburaški koncert trebao postati tradicija.

Kopirati
Drag cursor here to close