Kralj valcera

Narvšilo se 195 godina od rođenja Johanna Straussa mlađeg

Straussova je glavna zasluga i zaštitni znak koji ga prati do danas razvoj valcera kao koncertne i plesne forme, zbog čega je i dobio nadimak "kralj valcera". Skladao je gotovo 500 kompozicija (uz operete i valcere, polke, kvadrilje, marševe i dr.).
Kultura / Glazba | 25. 10. 2020. u 13:25 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Internet / Skladatelj Johann Strauss mlađi

Johann Strauss ml., austrijski skladatelj, dirigent i violinist, rođen je u Beču na današnji dan, 25. listopada 1825. godine.

Njegov otac i puni imenjak bio je poznati austrijski skladatelj, Johann Strauss stariji. Nije htio za sinove glazbene karijere, zabranio im da skladaju glazbu i nauče svirati violinu.

Ironično, sva trojica njegovih sinova iz braka s Annom Streim postali su skladatelji, unatoč žestokom otporu.

Najstariji je sin Johanna Straussa starijega, a napustivši školovanje za činovnika, učio privatno, potajice od oca, glazbenu teoriju i violinu, te započeo karijeru profesionalnoga glazbenika 1844.

Video: Johann Strauss II - Die Fledermaus Overture

Nakon očeve smrti 1849. spojio je njegov orkestar s vlastitim u znameniti Straussov orkestar.

Surađivao je s utjecajnom Bečkom udrugom muških zborova, a zbog svojih veza i simpatija za revoluciju 1848. tek je 1863. dobio prestižnu titulu i položaj ravnatelja carske i kraljevske dvorske plesne glazbe (k.k. Hofballmusik-Direktor).

U razdoblju 1856–65. redovito je ravnao ljetnom koncertnom sezonom na ruskom dvoru u Pavlovsku kraj Sankt Peterburga, a u Rusiju se povremeno vraćao do 1886.
Bečku je reputaciju održavao 1860-ih redovitim nastupima s bratom Josefom, osobito tijekom sezone karnevala.

Do polovine 1860-ih postao je najcjenjeniji europski skladatelj plesne glazbe, a tijekom druge polovice XIX. stoljeća popratio je prigodnim skladbama gotovo sve najvažnije društvene, kulturne i političke događaje Habsburške Monarhije i Europe te gostovao u Engleskoj, Francuskoj, Njemačkoj i SAD-u (Boston, New York).

Video: Johann Strauss II. - Geschichten aus dem Wiener Wald (Walzer, op.325)

Godine 1871. započeo je skladati operete kao bečki odgovor na uspjehe Jacquesa Offenbacha.

Od ukupno 14 opereta međunarodni uspjeh postigle su dvije: Šišmiš (Die Fledermaus, 1874) i Barun Ciganin (Der Zigeunerbaron, 1885).

Ipak, Straussova je glavna zasluga i zaštitni znak koji ga prati do danas razvoj valcera kao koncertne i plesne forme, zbog čega je i dobio nadimak "kralj valcera".

Uz nepresušnu melodijsku invenciju (njegov nešto mlađi kolega Johannes Brahms ga je jednom nazvao "najmuzikalnijom glavom XIX. stoljeća") odlikovao se majstorskom orkestracijom kojom je mjestimice dostigao simfonijske razmjere.

Video: Johann Strauss II - The Blue Danube Waltz

Skladao je gotovo 500 kompozicija (uz operete i valcere, polke, kvadrilje, marševe i dr.).

Najpoznatije su valceri Na lijepom plavom Dunavu (An der schönen, blauen Donau, 1867), Vino, žene i pjesma! (Wein, Weib und Gesang!, 1869), Bečka krv (Wiener Blut, 1873), Carski valcer (Kaiser-Walzer, 1889) i dr., polke Šampanjska polka (Champagner-Polka, 1858), Tritsch-Tratsch (1858) i dr.

Skladao je i jedan marš posvećen hrvatskom banu Josipu Jelačiću.

Johann Starus mlađi imao je nekoliko brakova, ali nije imao svoje djece.
Umro je od upale pluća u 74. godini života, 3. lipnja 1899. godine.

Citiranje:
Strauss, Johann ml.. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2020.

Kopirati
Drag cursor here to close