USAID

Prestavljen projekt plinovoda Zagvozd – Imotski - Posušje – Novi Travnik, s odvojkom za Mostar

Projektom Južna interkonekcija povezat će se trenutni transportni plinovod BiH s hrvatskim sustavom plinovoda na potezu Zagvozd–Imotski-Posušje–Novi Travnik, s odvojkom za Mostar.
Gospodarstvo / Ulaganja | 22. 10. 2020. u 17:45 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

USAID projekt Asistencije energetskom sektoru u BiH i kompanija BH-Gas, danas su najavili početak kampanje informiranja javnosti o projektu „Južna interkonekcija“ ukupne vrijednosti 196 milijuna KM, koji predviđa izgradnju plinovoda u dužini od 180 kilometara, od čega je 160 u BiH.

Ovim projektom povezat će se trenutni transportni plinovod BiH s hrvatskim sustavom plinovoda na potezu Zagvozd–Imotski-Posušje–Novi Travnik, s odvojkom za Mostar.

Projekt će također osigurati sigurnost snabdijevanja plinom u BiH i omogućiti nove izvore snabdijevanja prirodnog plina u BiH. Osim smanjenja emisija štetnih plinova u industriji i domaćinstvima dodatna korist od realizacije ovog projekta jeste privlačenje stranih investicija, kao i otvaranje mogućnosti za angažiranje domaćih kompanija i domaće radne snage.

Video: Južna plinska interkonekcija promotivni video

''Ovaj projekt važan je za BiH jer će se povezivanjem na hrvatsku plinovodnu mrežu omogućiti diverzificirani izvor snabdijevanja prirodnim plinom, povećati sigurnost snabdijevanja i unaprijediti usklađivanje BiH s obavezama EU Energetske zajednice. Sigurnost snabdijevanja i diverzifikacija izvora čine zemlju samostalnijom. I ne samo to, dostupnost i povećana upotreba prirodnog plina imat će pozitivne utjecaje i na okoliš'', rekao je Nj. E. Eric Nelson.

Govoreći o nužnosti reformi energetskog sektora Veleposlanik SAD u BiH je također naglasio: ''Pozivam sve donositelje odluka i kolege koji su danas ovdje s nama da se usredotoče na usvajanje prijeko potrebnih zakona. To uključuje Državni zakon o električnoj energiji i prirodnom plinu, Federalni zakon o prirodnom plinu, električnoj energiji i zaštiti okoliša, te važne procese, poput razdvajanja operatora distributivnog sustava u elektroenergetskom sektoru. Čestitam Federalnoj Vladi na današnjem usvajanju Zakona o Južnoj interkonekciji kao i Federalnom ministarstvu energije na poduzimanju pozitivnih koraka na izradi Zakona o prirodnom plinu Federacije BiH, uz podršku USAID-a. Nadam se da ova suradnja može poslužiti kao primjer za druge slične procese. Reforme energetskog sektora ključni su dio procesa pristupanja EU. Oni nisu opcionalni za Bosnu i Hercegovinu, i to ne samo zbog međunarodnih obaveza već je reforma energetskog sektora dobra i za građane Bosne i Hercegovine i ekonomiju“.

Video: Obilježavanje početka kampanje informiranja javnosti o projektu plinovoda

Fadil Novalić, premijer Vlade Federacije Bosne i Hercegovine u svom obraćanju naglasio je: ''Posebno se zahvaljujem USAID-u što je putem EBRD-a financirao Studiju o utjecaju na okoliš projekta Južna interkonekcija kao i USAID Projektu asistencije energetskom sektoru koji nam je pružio tehničku pomoć na izradi Zakona o južnoj interkonekciji i posebno me raduje što vas mogu obavijestiti da je Vlada Federacije na današnjoj sjednici usvojila Prijedlog zakona i uputila ga u Parlamentarnu proceduru“.

Ministar Nermin Džidić je dodao:  ''Pred nama je veliki posao za koji smo spremni ali ističemo da nam je za to potrebna sinergija i zajednički rad svih ministarstava i parlamenata. Izrazio je i nadu da će uz prijatelje iz međunarodne zajednice uspjeti prebroditi sve prepreke i ispuniti zahtjeve koji su pred njima''.

O samom projektu Južne interkonekcije, opisu trase i planovima za njegovu realizaciju govorio je direktor BH-Gasa, Jasmin Salkić.

''Veoma smo sretni što smo ove godine uspješno okončali pregovore sa Srbijagasom i Gasprometom i osigurali dovoljne količine plina za ovu sezonu za građane. Nadam se da su ovaj projekt Južne interkonekcije i pozitivna atmosfera signal da će sve strane uskoro pristupiti pregovorima i da će konačno doći do usvajanja prijeko potrebnog Državnog zakona o električnoj energiji i plinu kako bi se uredilo tržište kao i u zemljama regije''.

Kopirati
Drag cursor here to close