IFC

Na Jahorini dvodnevna obuka o ciljanim kampanjama privlačenja investitora

Realizacijom ovog modela rada sa investitorima, od 2013. do danas, uspješno je realizirano 16 investicija u vrijednosti od 61 milijun konvertibilnih maraka.
Gospodarstvo / Ulaganja | 17. 04. 2018. u 17:52 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U organizaciji Međunarodne finansijske korporacije (IFC) i uz podršku Ambasade Velike Britanije u Bosni i Hercegovini na Jahorini je danas počela dvodnevna obuka o načinima realizacije ciljanih kampanja privlačenja investitora.

Trening je upriličen za sve članice Suradničke mreže u Bosni i Hercegovini na lokalnoj razini, odnosno općine, gradove i kantone, te predstavnike kantona uključenih u rad Savjeta za strane investitore FBiH.

''Od uspostavljanja projekta 'Postinvesticijskapodrška investitorima' (Aftercare) 2007., te njegovom nadogradnjom 2013. godine kroz osnivanje Suradničke mreže za podršku investitorima u BiH, Agencija za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) uspješno surađuje s IFC-om doprinoseći zajedničkom unapređenju poslovnog okruženja u BiH. Projekt je pionir u uspostavljanju novog pristupa u rješavanju administrativnih prepreka za investiranje, što nije bila praksa u zemlji do njegovog pokretanja. Važno je napomenuti da IFC provodi i obuke na jačanju kapaciteta lokalnih zajednica za privlačenje investicija'', rekla je Jasmina Dževlan, glasnogovornica FIPA-e BiH.

Privlačenje investitora zahtijeva strateško planiranje, a to podrazumijeva detaljno poznavanje resursa date lokalne zajednice, njenih konkurentskih prednosti, te vizije daljnjeg razvoja.

Investitori očekuju da im se pruže sve informacije na osnovu kojih mogu donijeti odluku o ulaganju svog novca, a očekuju i da im se to prezentira na atraktivan način, u skladu sa savremenim poslovnim trendovima.

Analizom dosadašnjih rezultata, Suradnička mreža se pokazala kao efikasan mehanizam za identificiranje otvorenih pitanja, ali brzina njihovog rješavanja zavisi od kompleksnosti problema i nivoa vlasti koje trebaju biti uključene u njihovo rješavanje.

Tako, na primjer, u protekle dvije godine, kroz Suradničku mrežu su obavljene 243 posjete kompanijama širom Bosne i Hercegovine.

U izravnom razgovoru sa investitorima identificirano je 486 otvorenih pitanja, od čega je 95 već riješeno, 127 je u postupku rješavanja, dok je za rješavanje preostala 264 otvorena pitanja ipak potrebno provesti dublje sustavne reforme.

Realizacijom ovog modela rada sa investitorima, od 2013. do danas, uspješno je realizirano 16 investicija u vrijednosti od 61 milijun konvertibilnih maraka.

''Suradnjom sa IFC-om uprava opštine Šamac je ostvarila višestruke efekte koji se ogledaju u nekoliko ključnih segmenata, a jedan od njih je i taj da je uveden jednošalterski sustav u radu sa investitorima što neminovno vodi do lakšeg pribavljanja dozvola, samim tim je smanjeno administrativno opterećenje, i napravljena je velika ušteda za naše gospodarstvenike. Takve olakšice stvaraju ambijent gdje smo privlačniji potencijalnim investitorima što se svakako pozitivno odrazilo na našu općinu'', rekao je Đorđe Milićević, načelnik opštine Šamac.

Agencija za promociju stranih investicija BiH - FIPA i Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu suradnju RS, uz tehničku podršku IFC-a, utvrdili su 2013. godine okvir za Program postinvesticijske podrške investitorima u BiH i uspostavili Suradničku mrežu u Bosni i Hercegovini.

Ovu mrežu čine institucije na svim razinama vlasti, koje žele pružiti podršku investitorima u rješavanju otvorenih pitanja koja, najčešće administrativno, priječe realizaciju njihovih preduzetničkih ideja.

Danas Suradnička mreža broji 62 člana, odnosno 62 institucije sa svih nivoa vlasti u BiH uključujući općine, gradove, županije, entitetske i državne institucije i ministarstva, te Distrikt Brčko BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close