Konferencija

BiH je jedna od energetski najneefikasnijih zemalja u jugoistočnoj Europi

Budući da ni državni proračun ni bankovni krediti ne mogu samostalno podnijeti velike potrebe za financiranje mjera energetske efikasnosti, obligacijske sheme kao mehanizam su jedina opcija koja u vidu subvencija može pokrenuti čitav sustav.
Gospodarstvo / Ulaganja | 06. 03. 2019. u 19:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Neka energetska efikasnost bude na prvom mjestu'', zaključak je konferencije o obligacijskim shemama za energetsku efikasnost koja je održana danas u Sarajevu. Ovaj ekonomski model razvijen za Bosnu i Hercegovinu putem USAID projekta ''Investiranje u području energije'', uz prave političke odluke koje se još čekaju, može biti pokretač rasta BDP-a kao i instrument zaštite okoliša.

Konferencija je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, u saradnji s Tajništvom Energetske zajednice i Nacionalnom asocijacijom regulatornih komisija SAD, a uz sudjelovanje i drugih predstavnika institucija vlasti, međunarodne zajednice i ostalih aktera energetskog sektora.

Foto.PR / Konferencije o obligacijskim shemama za energetsku efikasnost

"Obligacijske sheme kao glavna tema današnje konferencije razvijene su kroz saradnju USAID-a u BiH i vladinih institucija. Kreirane su tako da značajno unaprijede način financiranja efikasne proizvodnje energije. Sheme će također otvoriti tisuće novih radnih mjesta, ali i priliku za sva poduzeća iz energetskog sektora. Nadamo se da će potrebna zakonska regulativa za implementaciju šema biti usvojena kako bi BiH u skorijoj budućnosti mogla krenuti ka boljem modelu energetske efikasnosti”, kazao je direktor USAID misije u BiH, Peter Duffy.

Trenutno, Bosna i Hercegovina je jedna od energetski najneefikasnijih zemalja u jugoistočnoj Europi. Budući da ni državni proračun ni bankovni krediti ne mogu samostalno podnijeti velike potrebe za financiranje mjera energetske efikasnosti, obligacijske sheme kao mehanizam su jedina opcija koja u vidu subvencija može pokrenuti čitav sustav. Prema istraživanju koje je provedeno u okviru projekta, većina ispitanika u oba entiteta podržavali su ideju da se energetska efikasnost financira iz sredstava prikupljenih putem posebnog poreza koja bi se slijevala u jedan poseban fond, ali su njihovi stavovi podijeljeni kada je u pitanju buduće namjensko trošenje ovih sredstava.

Pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Admir Softić, istaknuo je da BiH uvrstila obligacijske sheme u Okvirnu energetsku strategiju te da je u srpnju prošle godine Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio set preporuka za reformu energetskog sektora.

Foto:PR / Konferencije o obligacijskim shemama za energetsku efikasnost

''Kako bismo ubrzali put BiH prema Europskoj uniji kroz ispunjavanje zadataka iz oblasti energije, potrebno je da svi sudionici u sektoru rade zajedno kako bi došli do zajedničkih i svima prihvatljivih rješenja'', naveo je Softić te iskoristio priliku da se svesrdno zahvali USAID projektu Investiranje u sektor energije na dosadašnjoj asistenciji i spremnosti da pruže podršku Bosni i Hercegovini u njezinim kritičnim koracima prema reformi energetskog sektora i boljoj ekonomskoj budućnosti.

U četverogodišnjem procesu kreiranja ovog modela financiranja energetske efikasnosti, USAID projekat Investiranje u sektor energije zajedno s nadležnim ministarstvima i drugim institucijama vlasti, procijenio je da investicijski potencijal energetske efikasnosti u BiH iznosi blizu 5 milijardi KM. Analizom je utvrđeno da bi se ulaganjem 100 milijuna KM godišnje u mjere energetske efikasnosti, BDP Bosne i Hercegovine povećao za blizu 1 posto godišnje što bi rezultiralo otvaranjem približno 4900 novih radnih mjesta godišnje. Također, primjenom ovog modela i ulaganjem 100 milijuna KM, uštedila bi se energija jednaka potrošnji 17 tisuće prosječnih domaćinstava kao i smanjenje emisije CO2 jednake godišnjoj emisiji koju proizvede 19 tisuća vozila.

Pored prijedloga modela na konferenciji su predstavljene i Smjernice politike obligacijskih shema za energetsku efikasnost koje su pripremili Tajništvo Energetske zajednice i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), kao i primjeri Programa obligacijskih shema iz Sjedinjenih Američkih Država.

Kopirati
Drag cursor here to close