Zakonske mjere

APH: Mjere Vlade FBiH nisu stimulativne za očuvanje radnih mjesta i spas firmi

Poslodavci izražavaju skepsu u pogledu stvarnih šansi da dobiju pomoć kad ona bude najpotrebnija, a to su naredni mjeseci, koji će ujedno biti presudni za opstanak privrednih subjekata u realnom sektoru.
Gospodarstvo / Tvrtke | 05. 04. 2020. u 14:06 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

 Foto: Vlada FBiH / Federalni premijer Fadil Novalić

"Analizirajući sadržaj predloženog Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica, kojeg je usvojila Vlada Federacije BiH, odmah smo uočili kako predložene mjere nisu dovoljno stimulativne ni sveobuhvatne, kako bi se spasila radna mjesta i očuvale firme", navodi se u današnjem priopćenju Asocijacije poduzetnika Hercegovine (APH).

Navode kako je uočljivo da kriteriji za dobivanje pomoći za vrijeme trajanja stanja prirodne ili druge nesreće, te neposredno nakon toga, nisu dovoljno jasni i kod poduzetnika izazivaju dosta negativnih komentara i bojazni kako nisu pogođene prave i učinkovite mjere.

Nadalje, iz APH upozoravaju na referentno razdoblje za ostvarivanje pomoći, a to je period u kojem su firme uglavnom normalno poslovale, zbog čega poslodavci izražavaju skepsu u pogledu stvarnih šansi da dobiju pomoć kad ona bude najpotrebnija, a to su naredni mjeseci, koji će ujedno biti presudni za opstanak privrednih subjekata u realnom sektoru.

"Predlažemo da se svim onim sektorima kojima je zabranjen rad ili imaju naglašeno veliki pad prihoda, osigura naknada u visini minimalne bruto plaće, jer se jedino tako mogu spasiti radna mjesta", kaže se dalje u priopćenju.

Hercegovački poduzetnici kažu kako treba preispitati i veći broj predloženih mjera koje idu na ruku poslodavcima koji su ranije bili nesolidni u poslovanju ili su poslovali s gubitcima, jer neke predložene izmjene odredbi u zakonodavstvu i financijsko-bankarskom sektoru upravo idu takvima na ruku, dok poslodavci koji su u periodu do izbijanja krize dobro poslovali, ne dobivaju praktično ništa.

Iz APH na karju ističu dva zahtjeva koje se ne bi smjelo ni pod koju cijenu zaobići u Zakonu o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica:

•    Realnom sektoru omogućiti neplaćanje minimalnih doprinosa najmanje tri, idealno narednih šest mjeseci.
Refundiranje minimalne plaće i doprinosa za zaposlene u onim firmama kojima je naređeno privremeno obustavljanje rada ili je došlo do značajnog pada prihoda.

•    Obračun i plaćanje PDV-a tek po naplati izdane fakture.

 

 

Kopirati
Drag cursor here to close