Proljeće

Spremni za detoksikaciju? Vodič za proljetno čišćenje organizma

Ljekari ali i psiholozi nam stalno preporučuju proljetnu detoksikaciju - niz koraka koji podrazumijevaju fizičko ali i psihičko čišćenje organizma od toksina i stresa.
Gospodarstvo / Promo | 18. 04. 2019. u 13:30 Sponzorirani članak

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U proljeće se sve čini mogućim. To je doba kad se priroda budi, ali i kreiraju novi planovi za budućnost. Zajedno s proljećem se budi želja da okrenemo 'novi list' u svom životu, posebno kada je u pitanju naše zdravlje i fizička kondicija. 

U tradicionalnoj kineskoj medicini, proljeće se veže uz element Drveta te predstavlja doba porasta životne energije i čišćenja organizma od toksina koji se nagomilaju tokom duge i iscrpljujuće zime. Mnogi od nas u zimskim mjesecima više uživaju u kaloričnoj hrani i pićima, zapuste bavljenje fizičkim aktivnostima, a organizam nam nerijetko iscrpe sezonske prehlade i gripe.

Sve ovo često rezultira pojavom proljetnog umora, glavoboljama te povećanom željom za unosom kofeina i slatkiša koji nam tek kratkotrajno popravljaju razinu energije.

Upravo iz ovih razloga, ljekari ali i psiholozi nam stalno preporučuju proljetnu detoksikaciju - niz koraka koji podrazumijevaju fizičko ali i psihičko čišćenje organizma od toksina i stresa.

Kako očistiti organizam?

Iako u svijetu postoji niz programa proljetne detoksikacije organizma, stručnjaci ističu da to ne znači da moramo slijepo pratiti rigorozne dijete i naporne programe vježbanja. Postoji nekoliko univerzalnih savjeta za čišćenje organizma s kojima možemo postići zadovoljavajuće rezultate, povratiti vitalnost te povećati nivo životne energije.

Jedite što više domaćeg voća i povrća

Iako je proljeće relativno siromašno što se tiče ponude svježeg voća i povrća, dobra vijest je što u ovoj sezoni možemo uživati u zelenom povrću kao što su špinat, mladi luk te kopriva koja vrijedi za najboljeg pročišćavača organizma u ovo doba godine.

Foto: PR / Spremni za detoksikaciju? 

Zeleno bilje kao što su špinat i kopriva se u kombinaciji s medom, limunom i drugim voćem možete smiksati u zdrav i ukusan napitak koji efikasno pročišćava jetru i probavni trakt, te doprinosi bržem gubitku 'zimskih' kilograma.

Ishranu 'pojačajte' i povećanim unosom namirnica kao što su bijeli luk ili srijemoš (crijemuš, srijemuš, divlji luk, šumski luk), zatim đumbir i kurkuma koji grade imunitet u periodu kad se naše tijelo oporavlja od zime. Zima iza nas je bila prilično duga i hladna.

U prehranu uključite zdrave proteine

Kako bi na proljeće imali više energije, ne smijemo zaboraviti na svakodnevni unos proteina. Pileće meso i jaja iz organskog uzgoja, riječna ili morska riba te mahunarke kao što su grah i soja (leća) su mnogo bolji izbor od crvenog mesa. Ako uz njih konzumirate i sjemenke lana, suncokreta, susama, budite sigurni da će vaš organizam biti dobro opskrbljen proteinima, vitaminom E i Omega-3 masnim kiselinama koje umanjuju mnoge proljetne tegobe.

Foto: PR / Spremni za detoksikaciju? 

Smanjite unos ugljikohidrata i obični kruh zamijenite onim od integralnog ili heljdinog brašna. Dobra zamjena za kruh i peciva su svakako riža i krompir, no obratite pažnju na to da ih pripremate sa što manje masnoća. Kuhani krompir s malo maslinovog ulja mnogo je zdravija opcija od prženih krompirića ili pirea s mlijekom i puterom.

Pripazite na unos soli, a okus hrane obogatite začinima kao što su curry, bosiljak, korijander i drugo začinsko bilje.

Smanjite unos kofeina i alkoholnih pića

Smanjenje unosa alkohola, kafe, crnog čaja, te slatkih gaziranih pića je veoma bitan korak svakog plana za proljetno čišćenja organizma.

Uz ovo, jako je bitno da se u ovom periodu odreknete procesirane i konzervirane hrane životinjskog porijekla, fast fooda, te masnih i prezačinjenih jela. Ovdje mislimo i na razne 'grickalice' kao što su čips i slatkiši koji su prepuni nezdravih masnoća i šećera, te opterećuju rad jetre i probavnih organa.

Vaš organizam će vam biti zahvalan već nakon par sedmica, a uskoro ćete primjetiti kako vaša koža i kosa dobijaju novi sjaj. Proljeće je, a vi to zaslužujete.

Redovno šetajte ili vježbajte

Svako od nas bi trebao naći vremena za određenu fizičku aktivnost. U zavisnosti od slobodnog vremena, zdravstvenog stanja te fizičkih mogućnosti to mogu biti šetnje na otvorenom, vježbanje u teretani, plivanje, joga ili neka druga aktivnost u kojoj uživate.

Topliji dani su idealni za vožnju biciklom ali i planiranje, a godit će vam i vrijeme provedeno u uređenju bašte ili vrta. Pored fizičkih dobrobiti, uskoro ćete primjetiti i znatna poboljšanja u raspoloženju. Fizička aktivnost, posebno ona na svježem zraku, čini čuda za mentalno zdravlje pa je nikad ne bi smo trebali zapostaviti.

Odmarajte se

Baš kao i fizička aktivnost, našem tijelu je na proljeće potreban i odmor. Ako osjetite pretjeran umor, odgovor je jednostavan: Spavajte više! Odlazak na spavanje sat-dva ranije nego inače kao i popodnevni odmor ne znače da ste se ulijenili nego da slušate svoje tijelo.

Uz dovoljne količine sna, ne zaboravite i na povećan unos tekućine. To se najviše odnosi na vodu i biljne čajeve bez kofeina, a prema drevnoj indijskoj ayurvedi, posebno je korisno svakodnevno popiti barem jednu čašu vruće ili tople vode s limunom.

Foto: PR / Spremni za detoksikaciju? 

Zdravi i hranjivi napitak iz blendera može zamijeniti i jedan od obroka, posebno kada govorimo o doručku. Za osnovu ovih napitaka najčešće koristimo banane i jabuke, te sezonsko voće i povrće kao što su jagode, mladi špinat i kopriva. Prema želji, ovom zdravom napitku možemo dodati jogurt, med ili mlijeko.

Ne zaboravite na kožu

Koža je naš najveći organ, a veoma se često zapostavlja kod dnevnih rituala za čišćenje organizma. Tokom zime naša koža je pokrivena debelim slojem odjeće i 'ne diše', a njeni površinski sloj je dodatno isušen zimskim hladnoćama i boravkom u zatvorenim i zagrijanim prostorima.

Kako bi se naša koža očistila i ponovo 'prodisala', bitno je da redovno radimo piling tijela kojim ćemo vratiti njen zdrav izgled te poboljšati cirkulaciju. Piling ne moramo obavljati hemijskim sredstvima, te će vam za ovo biti dovoljna i energična masaža frotirnom rukavicom za kupanje.

Izbjegavate nanošenje kozmetičkih losiona i balzama, a na kožu nakon pilinga nanesite neko prirodno sredstvo kao što su ulje badema ili kokosa.

Obratite posebnu pažnju na 'detoksikaciju uma'

Pored slušanja znakova koje nam poručuje naše tijelo, veoma je važno pažnju posvetiti i mentalnom odmoru i oporavku. Kronični stres može nasmetati psihičkom, ali i fizičkom zdravlju čovjeka, te dovesti do anksioznih i depresivnih stanja, te izazvati i druge tegobe kao što su čir na želucu i visoki krvni pritisak.

Za 'čišćenje uma', psiholozi skoro redovno preporučuju odmor u prirodi i meditaciju, ali i neke druge korake kao što su otvorenije iskazivanje osjećaja, bilo da se radi o pozitivnim osjećajima ili nagomilanoj ljutnji i frustracijama vezanim za poslovni ili privatni život.

Foto: PR / Spremni za detoksikaciju? 

Također, tu su i sasvim praktični savjeti koji će vam pomoći da se osjećate bolje. Očistite stan i kuću od stvari i odjeće koju ne koristite te ih poklonite nekom kome su zaista potrebni. Isto tako, osvježite stan novom bojom zidova ili kućnim biljkama i učinite životni prostor prozračnijim i udobnijim.

Slobodne dane iskoristite za kraće putovanje ili vikend u prirodi kako bi sebi priuštili istinski odmor od poslovnih obaveza i gradskih gužvi.

Prilagodite način života potrebama svog tijela

Na zdrav i kvalitetan život, pored ishrane i vježbanja, uveliko utiču i naše genetske predispozicije. Personalizovani pristup zdravlju i vitalnosti je neophodan za zdrav i mladalački izgled, kardiovaskularno zdravlje te postizanje idealne tjelesne težine.

Analiziranjem naše genetike otkrivamo nasljedne sklonosti za određene bolesti i ono predstavlja najraniju i najprecizniju stručnu dijagnozu prije samog nastanka bolesti.

U današnje vrijeme je na osnovu uzorka našeg genetskog materijala, odnosno DNK analize moguće brzo i jednostavno saznati najbolji recept za dugovječnost.

Nutrigenetska analiza sadrži detaljan prikaz vaših genetskih predispozicija za određene bolesti, kao i detaljne preporuke i savjete za vaš lični način ishrane.

Genetski testovi su laki za upotrebu, a u ovom slučaju cijela procedura može se sažeti u 3 jednostavna koraka:

- Klijent na kućnu adresu dobija DNK komplet koji sadrži opremu i uputstvo za uzimanje uzoraka.

- Prateći uputstva, klijent uzima uzorak i šalje ga u laboratoriju poštom u unaprijed adresiranoj i plaćenoj koverti.

- Na bazi analize dostavljenog uzorka, klijent dobiva konačne rezultate lične nutrigenetske analize.

Nutrigenetsku analizu je sada moguće napraviti i u BiH, a dodatne informacije možete saznati klikom na link.

Kopirati
Drag cursor here to close