Radnici

U strukturi zaposlenosti zapadnog Balkana preovladavaju neproizvodne djelatnosti

Ekonomije Zapadnog Balkana su prethodnih godina zabilježile i značajan napredak na polju institucionalnih reformi tržišta rada kojima su mnoge od njih smanjile troškove otpremnina i povećale fleksibilnost sustava pregovaranja o plaćama
Gospodarstvo / Posao | 21. 02. 2018. u 14:08 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iako se regija zapadnog Balkana suočila s dramatičnim padom zaposlenosti u periodu nakon svjetske ekonomske krize, od 2008. do 2011. "situacija se popravila u narednih pet godina i do 2016. ukupan broj zaposlenih je ponovo dostigao 6,5 milijuna što predstavlja povećanje od 8,9 posto", navedeno je u nedavno objavljenom izvještaju "Tržišta rada na zapadnom Balkanu: učinak, uzroci i moguće politike" kojeg je naručio projekt "Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja" (ESAP) Vijeća za regionalnu suradnju (RCC).

Vođa tima projekta ESAP Nand Shani naveo je su promjenama u stopama zaposlenosti u periodu između 2010. i 2016. u šest ekonomija zapadnog Balkana najviše doprinijeli proizvodni, građevinski i obrazovni sektor, stručne i znanstvene djelatnosti, javna uprava i poljoprivreda.

''U strukturi zaposlenosti, ipak, prevladavaju neproizvodne djelatnosti što ukazuje na to da regija treba da poveća konkurentnost i poboljša orijentaciju tržišta te radi na razvoju i jačanju postojećih lanaca vrijednosti'', rekao je Shani. 

Dodao je da ostaju brojna pitanja, kao što su veliki udio neformalnog zapošljavanja, visoka stopa nezaposlenosti omladine, veliki udio dugoročne nezaposlenosti i niska stopa sudjelovanja žena u radnoj snazi, što ukazuje na veliki neiskorišten ljudski potencijal koji bi mogao potaći ekonomski rast i prosperitet.  

Ekonomije Zapadnog Balkana su prethodnih godina zabilježile i značajan napredak na polju institucionalnih reformi tržišta rada kojima su mnoge od njih smanjile troškove otpremnina i povećale fleksibilnost sustava pregovaranja o plaćama, kao i fleksibilnost tržišta rada, a propise na polju zaštite radnih mjesta učinile manje restriktivnim, piše u izvještaju.  

Cilj "Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja" je jačanje regionalna suradnje i institucionalnih kapaciteta državnih uprava, organizacija radnika i poslodavaca te da im se omogući da pripreme i efikasno provedu reforme socijalne politike i politike zapošljavanja u procesu pristupanja Europskoj uniji. 

Projekt ESAP, koji je vrijedan tri milijuna eura, financira Europska unija, a zajedno ga realiziraju Vijeće za regionalnu suradnju i Međunarodna organizacija rada u ekonomijama zapadnog Balkana. Projekt traje tri godine, od ožujka 2016. do travnja 2019., a projektni tim se nalazi u Sarajevu, priopćeno je iz RCC-a.

Kopirati
Drag cursor here to close