Čuvajmo šumu

Napredujemo: Izazvali smo manje požara ove godine

Manje je požara posebno zahvaljujući preventivnim aktivnostima poduzetim od vlasnika ili korisnika šuma, šumskog i poljoprivrednog zemljišta, kao i tijela uprave Federacije BiH.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 04. 08. 2019. u 10:28 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na području Federacije Bosne i Hercegovine u prvih sedam mjeseci 2019. godine bilo je manje požara na otvorenom prostoru nego prethodnih godina.

Manje je požara posebno zahvaljujući preventivnim aktivnostima poduzetim od vlasnika ili korisnika šuma, šumskog i poljoprivrednog zemljišta, kao i tijela uprave Federacije BiH, kantona, grada i općine koji su nadležni za šume i šumska zemljišta, zatim zbog kontinuiranog osposobljavanja i jačanja struktura civilne zaštite na lokalnoj razini, te povoljnih meteoroloških prilika, rečeno je Feni iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).

U cilju pravovremenog poduzimanja preventivnih mjera za zaštitu od šumskih požara i spremnosti na adekvatne odgovore u slučaju pojave požara, FUCZ je kantonalnim upravama civilne zaštite i općinskim, odnosno gradskim službama civilne zaštite početkom ožujka ove godine uputila Preporuke za poduzimanje preventivnih mjera zaštite i spašavanja od požara na otvorenom prostoru na području FBiH koje će im poslužiti da utvrde precizne aktivnosti s ciljem poboljšanja i jačanja kapaciteta za smanjenje rizika od požara na lokalnoj razini.

Prema podatcima Operativnog centra FUCZ-a, na području FBiH u 2018. godini registrirano je 87 šumskih požara, od kojih se prema veličini opožarene površine ističu požari u općini Kalesija na lokalitetu MZ Zolje (opožareno 25 ha niskog rastinja i šume), općini Lukavac na lokalitetu Milinog sela (opožareno 30 ha niskog rastinja i šume), općini Čitluk na lokalitetu Blizanci (opožareno 12 ha niskog rastinja i šume), općini Čapljina na lokalitetima Doljani i Jasenica (opožareno 40 ha niskog rastinja i šume) i općini Maglaj na lokalitetu Ošve (opožareno 15 ha niskog rastinja i šume).

Prema podatcima sa kojima raspolaže FUCZ, na prostoru FBiH tijekom 2018. godine i prvih sedam mjeseci 2019. godine nije bilo stradalih osoba od posljedica šumskih požara.

Na osnovu podataka Operativnog centra FUCZ, od početka prošle do 30. srpnja ove godine na prostoru Federacije BiH registrirano je ukupno 339 šumskih požara (opožarena površina 311 ha).

Iz FUCZ-a ističu da podatke o površinama koje su zahvaćene požarom kantonalne uprave za šumarstvo i ministarstva nadležna za poslove šumarstva u kantonima dostavljaju Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, odnosno Federalnoj upravi za šumarstvo u skladu s Uputstvom o vršenju izvještajno-prognoznih poslova u zaštiti zdravlja bilja.

Iz FUCZ-a kažu da raspolažu s osobnom zaštitnom opremom koja je namijenjena za pripadnike jedinice za gašenje požara na otvorenom prostoru (naprtnjače i metlarice) koja je organizirana i funkcionira u skladu s Uredbom o organiziranju federalnih specijaliziranih jedinica civilne zaštite.

Kada je u pitanju mehanizacija, iz FUCZ-a ističu da ova institucija raspolaže s dva bagera, kamionom s prikolicom za prijevoz teških mašina i drugim teretnim vozilima koji su korišteni 2017. godine prilikom aktivnosti na gašenju požara u području planine Čvrsnice.

Imajući u vidu da su općine, gradovi i kantoni osnovni nositelji organiziranja, pripremanja i provođenja zaštite od požara i vatrogasne djelatnosti, prema raspoloživim podatcima, vatrogasne jedinice koje su formirane u skladu sa Zakonom o zaštiti od požara i vatrogastvu na razini općina, gradova i kantona na području FBiH raspolažu sa 478 različitih vrsta vatrogasnih vozila (navalna, kombinirana, cisterne, specijalna vozila za tehničke nesreće, prijevoz tehnike i sl.).

Vezano za procedure koje se koriste kada se traži angažman Oružanih snaga BiH i helikoptera koji učestvuju u gašenju požara, iz FUCZ-a kažu da se angažiranje OS BiH vrši se u skladu sa Zakonom o odbrani BiH, Standardnim operativnim procedurama angažovanja OS BiH na pružanju pomoći civilnim tijelima u reagovanju na prirodne ili druge nesreće, i Okvirnim zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih ili drugih nesreća u BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close