Najveća nestašica jabuka

Bh voćari upozorajavu: Nastat će nestašica voća, a cijene će narasti

Gospodarstvo / Poljoprivreda | 20. 10. 2017. u 06:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vremenske neprilike ove godine su nanijele velike štete voćarima u Bosni i Hercegovini, a posljedice su već počeli osjećati i potrošači. No, voćari tvrde da najgore tek slijedi, odnosno da će na bh. tržištu zavladati nestašica voća, posebno jabuka, te da će cijene ići iznad tri marke.

Kada je riječ o jabukama i šljivama, šteta u općini Konjic je stopostotna, a iz Udruženja voćara Konjic ističu da situacija nije ništa bolja ni u ostalim dijelovima FBiH. 

Loše stanje

"Na kruškama je šteta 80 posto, jedino su se kasne sorte uspjele očuvati. Šteta je stopostotna i na orasima, većina ih se osušila. Većina jagodičastog voća je propala jer se na području naše općine uglavnom uzgajaju maline polka koje su izrasle oko 70 centimetara i smrznule, piše Klix.ba. Proizvođači su uspjeli iskoristiti samo 20-30 posto. Otkupa gotovo nemamo, jer smo stradali 100 posto", kazao je predsjednik Udruženja voća Konjic Mensur Duraković.

Stanje je katastrofalno i u Republici Srpskoj gdje je jedino proizvodnja breskve zadovoljavajuća, a cijene prihvatljive i za proizvođače i za potrošače. 

 
"Šljive i kruške su u deficitu, podbacile su sve sorte. Šljiva je podbacila najmanje 50 posto, kruška čak do 80 posto. Nije ni bila jaka proizvodnja, a najviše kruške je otišlo u preradu jer su niske temperature i mraz u proljeće nanijeli oštećenja na plodovima i kvaliteta je bila loša. Jabuke nedostaje i u Europi, najmanje između 40 i 50 posto, a na našem tržištu nemamo proizvodnju veću od 30 posto. Trenutno imamo dovoljno da opskrbimo naše kupce, ali tome će brzo doći kraj", rekao je Dragoje Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS. 

Trgovci uvećaju cijenu

Voćari iz RS-a proizvode trenutno drže u hladnjačama, a Dojčinović ističe da ga nerado prodaju jer su cijene jako niske. 

"Naša cijena je između 50 i 60 feninga, a trgovci je uvećaju dva-tri puta. Cijena jabuka u trgovinama je između 1,50 i 2 KM, a neke sorte se čak prodaju po cijeni od 3 KM. To nije realno za naš standard. Najviše zarade imaju trgovci i otkupljivači jer se svi ugrađuju u cijenu", navodi Dojčinović. 

Sugovornici sarajevskog protala tvrde da će voća biti sve manje, a cijene sve više. 

"Porast se može očekivati sljedeće godine, u razdoblju kada se voće najviše koristi. Recimo, jabuke su najskuplje krajem veljače i početkom ožujka i cijene će sigurno biti veće od 3 KM", kaže Duraković.

"To neće biti moguće jer imamo male količine. Nastavit ćemo samo izvoz u Rusiju kako bismo održali tržište, ali to će biti male količine i male isporuke", navodi predsjednik Udruženja voćara RS.  Usprkos lošoj godini, voćari će se boriti da sačuvaju nasade nadajući se da će 2018. godina biti bolja, ali i da će im i nadležne institucije posvetiti više pažnje, posebno kroz poticaje.

Kopirati
Drag cursor here to close