Hljeba, hljeba gospodaru!

Svaki šesti građanin BiH siromašan

Većinu siromašnih u BiH čine zaposleni koji žive u obiteljima s djecom, piše Avaz dodajući kako se to objašnjava niskim primanjima, jer jedna plaća nije dovoljna da domaćinstvo zadrži iznad razine siromaštva.
Gospodarstvo / Novac | 09. 08. 2018. u 10:48 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prema podacima Ujedinjenih naroda, 18,1 posto stanovništva u Bosni i Hercegovini živi s primanjima nižim od 237 KM mjesečno, odnosno ispod linije koja označava kritično siromaštvo. To otprilike znači i da je svaki šesti građanin BiH siromašan, objavio je Dnevni avaz.

Prema podacima UN-a, skoro polovina ljudi u BiH živi na granici siromaštva, preživljavajući s mjesečnim primanjima oko 416 KM. Najbliži ovoj kategoriji su i nezaposleni, zatim samozaposleni, u koje spadaju poljoprivrednici i domaćinstva s više od troje djece.

''Podaci pokazuju da se broj djece u koja ovise o socijalnoj pomoći u posljednje dvije godine povećao za deset posto. U kategoriji siromašnih sve je više i radno aktivnog stanovništva koje ostaje bez posla ili radi, a ne prima plaću, kao i mladih, čija je stopa nezaposlenosti u samom europskom vrhu'', ističu iz Ureda rezidentne koordinatorice Ujedinjenih naroda BiH.

Siromaštvo, koje se definira kao nedostatak osnovnih uvjeta za život i osnovne ljudske potrebe, poput hrane, pića i doma, globalni je problem današnjice, a prema podacima UN-a, naša je zemlja peta po siromaštvu u Europi. Od nas siromašnije su Moldavija, Ukrajina, Kosovo i Albanija.

Većinu siromašnih u BiH čine zaposleni koji žive u obiteljima s djecom, piše Avaz dodajući kako se to objašnjava niskim primanjima, jer jedna plaća nije dovoljna da domaćinstvo zadrži iznad razine siromaštva.

 


Broj nezaposlenih približava se broju zaposlenih. Umirovljenici, ali i brojni radnici, već godinama preživ1javaju na minimalcu, dok mladi masovno napuštaju BiH.

Prema podacima Svjetske banke, godišnja zarada u BiH po osobi iznosi 10.572 KM, a troškovi su 12.689 KM. Za hranu je potrebno 4.489 KM (37,3 posto od ukupne godišnje zarade), za stanovanje 3.960 KM, (35,6 posto), za trajnu robu 380 KM (2,9 posto), a za ostale troškove 3.869 KM (25,9 posto ukupnih godišnjih troškova).

Kopirati
Drag cursor here to close