Zabilježen rast

Šarović:  Bližimo se brojki od 30 milijardi KM vanjskotrgovinske razmjene

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović je kazao da smo se u prošloj godini prvi put približili brojki od 30 milijardi KM kada je riječ o obimu vanjskotrgovinske razmjene, te da se očekuje da ćemo ove godine dostići tu brojku.
Gospodarstvo / Novac | 05. 02. 2018. u 17:29 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: YouTube / Mirko Šarović

Za Bosnu i Hercegovinu je 2017. godina u ekonomskom smislu bila bolja od prethodne, a statistički podaci ukazuju da je ostvaren rast industrijske proizvodnje, izvoza, kao i stope pokrivenosti uvoza izvozom -  istaknuto je danas u Vanjskotrgovinskoj komori BiH na prezentaciji trgovinske razmjene BiH sa svijetom.   

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović je kazao da smo se u prošloj godini prvi put približili brojki od 30 milijardi KM kada je riječ o obimu vanjskotrgovinske razmjene, te da se očekuje da ćemo ove godine dostići tu brojku.

''U 2017. smo taj obim povećali za 3,5 milijardi KM, a prvi put je zabilježena i pokrivenost uvoza izvozom veća od 60 posto. Ukoliko se nastave ovakvi trendovi, za tri godine može se očekivati da dostignemo granicu od 70 posto pokrivenosti uvoza izvozom. Naš najznačajniji partner i dalje je Europska unija, a od zemalja regije Hrvatska i Srbija, te Turska i s ovim zemljama ukupan obim razmjene iznosi 84 posto'', kazao je Šarović.

Naveo je da se udio razmjene sa EU svake godine povećava, te je pokrivenost uvoza izvozom sa EU 71 posto, što je rekord.

''Šanse su velike da će 2018. godina biti još bolja jer ćemo osvojiti tržište EU i sa poljoprivrednim proizvodima. Inače, u EU smo najviše izvozili u oblasti autoindustrije, aluminij, obuću i kožarske proizvode, te namještaj koji bilježi stalni rast'', naglasio je Šarović, napominjući da je u EU izvezeno namještaja u vrijednosti oko 300 milijuna KM.

Trgovinska razmjena sa Srbijom i Hrvatskom iznosi više od šest milijardi KM, a pokrivenost uvoza izvozom sa Srbijom porasla je sa 45 posto na 53 posto, a s Hrvatskom sa 60 na 70 posto. Šarović je ocijenio da su perspektive za trgovinu sa Srbijom i Hrvatskom i u sljedećem razdoblju ogromne.

''Kada je riječ o Turskoj, to je rastuće tržište za BiH i skok razmjene je veliki. Obim razmjene u 2017. iznosio je 1,2 milijarde KM i do 2020. očekujemo da će porasti i na dvije milijarde. BiH Turskoj prodaje poljoprivredne proizvode u iznosu od 300 miliona KM, a oni nama za 65 milijuna KM'', kazao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. 

Govoreći o prioritetima za naredni period, Šarović je kazao da je potrebno povećati prisutnost na globalnim forumima, raditi na uklanjanju barijera i na razvijanju svijesti o kupovini domaćih proizvoda.

''Rezultati u 2017. godini su solidni i daju nam nadu i optimizam da razmjena i u narednom periodu može krenuti uzlaznom putanjom. Važno je da imamo stabilno i predvidivo poslovanje, a moramo raditi i na otvaranju novih tržišta'', istaknuo je Šarović.

Video: 

Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić naveo je da je BiH u 2017. ostvarila izvoz u vrijednosti 11,384 milijarde KM, što je više za 16,54 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je vrijednost uvezene robe u BiH iznosila 18,447 milijarde KM i veća je za 13,44 posto.

Pokrivenost uvoza izvozom u prošloj godini bila je 61,71 posto i povećana je za 2,73 posto u odnosu na 2016. godinu. Ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene je također povećan za 14,61 posto i iznosio je 29,832 milijarde KM. Vanjskotrgovinski deficit BiH u 2017. iznosi 7,062 milijarde KM. 

Egrlić je dodao da je VTK u prošloj godini realizirala niz aktivnosti na promociji bh. gospodarstva u  inozemstvu, te na poboljšanju ekonomskog ambijenta u BiH.

''Imajući u vidu pokazatelje vanjskotrgovinske razmjene i u 2018. godini ćemo nastaviti sa promocijom BiH na ključnim tržištima. Primarni su nam sajmovi u Njemačkoj, Francuskoj, zemljama regije, Turskoj, Kini, itd.  Također u 2018. će se raditi na započetim i novim inicijativama, a u svrhu poboljšanja ekonomskog ambijenta i konkurentnosti bh. kompanija'', istaknuo je Egrlić.   

Direktor Sektora za makroekonomski sistem VTKBiH Momir Tošić je kazao da je u prošloj u odnosu na prethodnu godinu, porast izvoza iz BiH ostvaren sa svim zemljama vodećim partnerima  u vanjskotrgovinskoj razmjeni.  Najviše postotno  ostvareni rast izvoza zabilježen je u Crnu Goru, Mađarsku, dok je kod uvoza najveći postotak povećanja zabilježen iz Rusije, SAD-a, Poljske, Mađarske.

 

Europska unija najznačajniji vanjskotrgovinski partner BiH

Europska unija je najznačajniji skupni trgovinski partner Bosne i Hercegovine koja na tržište Unije plasira više od 70 posto svog izvoza (8.018.505.000 KM), a istovremeno sa EU realizira 67,4 posto uvoza čija je vrijednost u protekloj godini bila 12.439.010.000 KM.

Prema podacima koje je danas objavila Vanjskotrgovinska komora BiH, najznačajniji partner BiH po obimu trgovinske razmjene u EU je Hrvatska, a po vrijednosti izvoza Njemačka. U 2017. u usporedbi s prethodnom godinom, došlo je do povećanja  ukupne vrijednosti izvoza u Hrvatsku za 30,38 posto, dok je uvoz povećan za 16,18 posto.

 Na zemlje CEFTA-e odnosi se 17 posto bh. izvoza i 15,5 posto uvoza. Izvoz je u odnosu na prethodnu godinu veći za 27,79 posto, dok je uvoz veći za 12,53 posto.

Najznačajniji vanjskotrgovinski partner iz CEFTA regije po obimu razmjene je Srbija sa kojom BiH bilježi povećanje izvoza od 31,28 posto i povećanje uvoza od 11,17 posto u 2017. u odnosu na 2016. godinu.

 Obim razmjene sa Turskom u 2017. iznosio je 1,08 milijardi KM. Izvoz je iznosio 432,11 milijuna KM i veći je u odnosu na prethodnu godinu za 7,67 posto, dok je uvoz iz Turske povećan je za 9,86 posto i iznosio je 656,15 milijuna KM.

Vanjskotrgovinski deficit sa Rusijom iznosi oko 429 milijuna KM, a pokrivenost uvoza izvozom 25,5 posto, dok smo 2016. ostvarivali suficit, a pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 101,5 posto. Razlog povećanja je uvoz nafte i ulja bitumenskih minerala u iznosu više od 438 milijuna KM tijekom 2017. godine. Izvoz u Rusku Federaciju povećan je za 33,27 posto, a u izvozu dominiraju lijekovi, te voće poput jabuka, krušaka i dunja.

Bosna i Hercegovina je zabilježila povećanje izvoza proizvoda agroindustrijskog sektora, pa je njihova vrijednost u 2017. godini dostigla 1,1 milijardu KM, što je za 8,3 posto više nego prethodne godine. Istovremeno smo uvezene agroindustrijske proizvode platili 3,2 milijarde KM što je više za 6,3 posto u odnosu na 2016. godinu.

Kopirati
Drag cursor here to close