Lani oduzeto 30 milijuna KM imovine

Oduzimanje ilegalno stečene imovine u BiH je moguće

Oduzimanje ilegalno stečene imovine kompleksan, ali moguć proces
Gospodarstvo / Novac | 28. 03. 2018. u 14:38 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bh. ugostitelji oduševljeni pušenjem u Austriji Regionalna antikorupcijska inicijativa (RAI) i Vijeće za individualna prava u Europi (AIRE) u suradnji s Vladom Velike Britanije i OSCE-om okupila je danas u Sarajevu predstavnike država regije, eksperte iz Italije i Ujedinjenog Kraljevstva na konferenciji o tome kako da se učinkovitije radi na oduzimanju ilegalno stečene imovine.    

Veleposlanik Velike Britanije u BiH Edward Ferguson novinarima je kazao da sudionici razgovaraju o dokumentu koje su izradile AIRE i RAI, a radi se o usporedbi situacije u različitim državama regije da bi se vidjelo na koji način se može biti učinkovitiji odnosno poboljšati rad u vezi s oduzimanjem ilegalno stečene imovine.    

Kaže da je ostvaren izvjestan napredak i navodi primjer FBiH, gdje je prošle godine privremeno ili trajno oduzeta ilegalno stečena imovina u vrijednosti od 30 milijuna KM.

''Napretka ima, ali je jasno da se još mnogo toga treba uraditi. Proces je prilično kompliciran, kompleksan i dugo traje. Međutim, u FBiH smo imali pozitivan trend, tek se počelo raditi na oduzimanju ilegalno stečene imovine i već govorimo o 30 milijuna KM što je ipak značajna suma. Da bi se stiglo do nekog nivoa gdje će to građani više primjećivati i shvatiti da se radi o sustavnom i funkcionalnom procesu potrebna je politička volja i podrška i da se više uradi u smislu jačanja kapaciteta za financijske istrage. Da, mislim da je to moguće uraditi, a razmjena iskustava je važna za ostvarivanje još većeg napretka'', naglasio je.

Ferguson kaže da će izvještaj poslužiti za izradu akcionog plana te da se vidi na koji način se može poboljšati ekspertiza, vještine, kapaciteti prvenstveno za vođenje financijskih istraga u uredima tužiteljstva, agencijama za provedbu zakona, na sudovima. Međutim, da bi se bilo kakav napredak ostvario ključno je, kaže on, postojanje političke volje.    

Menadžerica Programa za zapadni Balkan AIRE centra u Londonu Biljana Braithwaite precizirala je da se izvještaj odnosi na šest jurisdikcija zapadnog Balkana, a identificira regionalne trendove.

Nisu se, kaže, bavili nalazima koji su vezani za individualne države, nego su potražili zajedničke za sve njih i bit će im podloga za daljnje intervencije.

''Ti nalazi odnose se na nedostatke u efektivnoj implementaciji oduzimanja imovinske koristi stečene nezakonito. Identificirali smo konkretne oblasti u kojima je akcija potrebna, a to je jačanje kapaciteta, međunarodne suradnje kako u regiji tako i s trećim državama, bolje statistike koje bi omogućile da se trendovi prate (i prate na regionalnom nivou) te jačanje kapaciteta u implementaciji evropskih standarda na domaćem nivou'', istaknula je.

Rukovoditelj RAI tajništva Vladan Joksimović izrazio je zadovoljstvo što postoji volja u regiji za bavljenje pitanjem oduzimanja ilegalno stečene imovine.

''To je ušlo u plan rada naše organizacije koja obuhvata sve države iz jugoistočne Europe, za period od tri godine (do 2020.). Ova studija je početak rada u toj oblasti. Trudili smo se da ne ističemo nikakve rezultate ili nedostatak rezultata u pojedinačnim jurisdikcijama, nego da probamo naći zajedničke imenitelje koji su od značaja za regiju i kako regionalno unaprijediti prije svega međunarodnu suradnju i možda staviti  naglasak na financijske istrage'', kazao je.

Regionalna konferencija službenog naziva "Jačanje suradnje na polju povrata imovine" dio je projekta "Borba protiv korupcije na zapadnom Balkanu  i jačanje regionalne suradnje na području povrata imovine", koji se provodi uz podršku Vlade Velike Britanije i OSCE-a. Taj projekt analizira efikasnost, učinkovitosti i poštivanja ljudskih prava u kaznenopravnim sistemima jugoistočne Europe u vezi sa zapljenom i oduzimanjem sredstava stečenih kriminalnim aktivnostima.                           

Kopirati
Drag cursor here to close