Poticaji

Evo koga će zapasti sljedećih 100 milijuna KM pomoći

Novalić je rekao kako je danas održan posljednji sastanak na putu k donošenju uredbe koja je drugi financijski korak u borbi protiv negativnih posljedica pandemije na ekonomiju.
Gospodarstvo / Novac | 05. 10. 2020. u 14:55 Anadolija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vlada Federacije BiH će do polovine studenog ove godine dodijeliti sredstva od 100 milijuna KM onim sektorima koji su osjetili najteže posljedice pandemije koronavirusa, a riječ je o sektorima turizma, industrije, poljoprivrede, transporta i zdravstva.

Naime, premijer Federacije BiH Fadil Novalić i federalni ministri sastali su se danas s predstavnicima Udruženja poslodavaca FBiH. Razgovarali su o mogućnostima i načinima amortizacije posljedica krize u sektorima koji su najteže pogođeni pandemijom te kriterijima za dodjelu financijske pomoći u ovim sektorima. Kako je navedeno, pred Vladom Federacije BiH će do kraja tjedna biti uredba o dodjeli spomenute pomoći.

Novalić je kazao na konferenciji za novinare kako je danas održan posljednji sastanak na putu k donošenju uredbe koja je drugi financijski korak u borbi protiv negativnih posljedica pandemije na ekonomiju. Rekao je kako bi se ova uredba pred Vladom trebala naći već u četvrtak ili petak, a da će program biti realiziran polovinom studenog.

Podsjetio je kako je FBiH do 5. svibnja ove godine imala gubitak od 27.500 radnih mjesta, nakon čega je usvojen Zakon o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica, nastalih uslijed pandemije koronavirusa, poznatiji kao "korona zakon".

"Za dva mjeseca smo vratili 10.000 radnih mjesta i zaustavljen je pad GDP-a. Sljedeća mjera je bila transfer nižim razinama vlasti, kantonima i općinama, taj dio je vratio novih 4.000 radnih mjesta, tako da smo prepolovili negativan utjecaj pandemije na ekonomiju", rekao je Novalić.

Podsjećajući također kako je "korona zakon" bio fokusiran isključivo na uposlene, dok u ovom slučaju će biti nešto drugačije.

"Ova mjera je aktivnija, 40 posto se odnosi na uposlene, a troškovi poslovanja su 60 posto. Dakle, pomjeramo se na toj skali djelovanja, svladali smo utjecaj pandemije, imali smo i pozitivne rezultate u zapošljavanju", kazao je Novalić.

Pojasnio je također kako će sljedeće mjere biti ugrađene u proračunu za sljedeću godinu, a kako su subvencije u okviru ovog koraka u skladu s propisima dozvoljene državne pomoći i kako one neće remetiti konkurentnost na tržištu.

Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo kazala je kako bi Vlada FBiH tijekom ovog tjedna treba donijeti zajedničku uredbu za pet spomenutih sektora, potom će ministarstva objaviti javne pozive.

Prema njenim riječima, za sektorima turizma i industrije namijenjeno je po 30 milijuna KM, prometu i komunikacijama 20 milijuna KM, a po 10 milijuna će biti dodijeljeno sektoru poljoprivrede i kliničkim centrima.

"U proračunu sljedeće godine planirat ćemo podršku privredi kako bi se očuvala radnja mjesta i biznisi. U ovom slučaju, Vlada interventno djeluje donošenjem ove uredbe i pružanjem pomoći najugroženijim sektorima. Turizam, kao što znate, je sezonska djelatnost, a tijekom ljeta smo imali određenih turista u Neumu i Bihaću, tijekom zime očekujemo turiste, na planinama, Vlašiću, Bejlašnici... U usporedbi s prethodnim godina, korona je učinila svoje i naši hoteli su bili prazni. Ovom pomoći imamo za dati podršku hotelijerima i poljoprivrednicama kako bi preživjeli ovu godinu i bili spremnu za sljedeću", poručila je Đapo.

Kopirati
Drag cursor here to close