ICT klaster

Ekspertiza i reputacija ključni za uspjeh u privlačenju EU projekata

Najveći izazov s kojim se susreću u procesu pripreme i provedbe EU projekata je nedovoljan broj kvalificiranih stručnjaka za oblast EU fondov
Gospodarstvo / Novac | 03. 09. 2018. u 12:22 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Milan Šolaja je direktor ICT klastera iz Vojvodine i jedan je od najglasnijih lobista u Srbiji za informacijsko – komunikacijski sektor s ciljem da IKT industriju stavi u središte pozornosti javnosti. Na Konferenciji EU projekti 14. rujna 2018. u Mostaru predstavit će uspješan projekt KATANA za koji su povukli novce iz EU programa HORIZON, a namijenjen je razvoju rastućih industrija koje su ključni faktor prihvaćanja naprednih tehnologija u agro-sektoru.

''Vrijednost projekata u kojima je ICT Klaster Vojvodina do sada sudjelovao je oko 14 milijuna eura, od čega smo za našu organizaciju povukli oko 1.1 milijuna eura. Prvih godina nakon osnivanja ICT klastera polako smo stjecali iskustvo i sudjelovali na manjim projektima, a najveći dio sredstava je stigao kroz projekte iz prethodnih nekoliko godina, kada smo stekli i ekspertizu i reputaciju kod međunarodnih partnera'', kazao je Milan Šolaja.

''U sljedećim godinama očekuje nas povećanje kako veličine tako i raznovrsnosti dostupnih EU fondova i na to gledamo kao na odličnu priliku da nastavimo uzlaznu putanju u radu na EU projektima'', dodao je Šolaja.Konferencija o korištenju EU fondova - Ekspertiza i reputacija ključni za uspjeh u privlačenju EU projekata

Foto: PR / Konferencija o korištenju EU fondova

Najveći izazov s kojim se susreću u procesu pripreme i provedbe EU projekata je nedovoljan broj kvalificiranih stručnjaka za oblast EU fondova koje bi uključili u projektne aktivnost i tako povećali broj i vrijednost projekata u kojima sudjeluju.

''Kao što u IT-ju nema dovoljno stručnjaka, tako ih nema ni u oblasti EU fondova. Rezultat takve situacije je da je apsorpcija dostupnih sredstava u Srbiji ispod razine od 15% i nadamo se da ćemo to uspjeti da promijenimo'', kazao je Šolaja.

ICT Klaster Vojvodina kroz EU projekte je postigao rezultate u različitim oblastima, od povećanja svijesti o značaju i potencijalu novih tehnologija, preko osiguranja sustavnih informacija koje donositeljima odluka pomažu u kreiranju kvalitetnijih strateških dokumenata, pa do prekograničnog povezivanja stručnjaka i kompanija sa inozemnim partnerima.

''Posebno smo ponosni na osiguranje pristupa novim izvorima financiranja za start-upe i ljude sa inovativnim poslovnim idejama i modelima, istakao je Šolaja.

Ovo posljednje se odnosi upravo na najnovije projekte – FRACTALS, a zatim i KATANA, u kojima su konzorciji bili postavljeni kao posrednici u plasmanu sredstava iz EU fondova ka start-up zajednicama širom Europe, kroz inovativne modele financiranja, nepovratnim sredstvima. Rezultati ovih projekata su više nego odlični. Ohrabreni takvim rezultatima, otkriva Šolaja, već pripremaju nekoliko prijedloga projekata za sljedeću godinu.

Konferencija EU projekti ''Korištenje EU fondova u kontekstu nove strategije EU za Zapadni Balkan'' na kojoj će Milan Šolaja predstaviti uspješan EU projekt KATANA održat će se u petak 14. rujna 2018. u Mostaru u organizaciji Apriori BH – Agencije za profesionalno usavršavanje i Ureda Vlade ŽZH za europske integracije.

Dodatne informacije o Konferenciji Apriori EU projekti i načinima prijave pročitajte na web stranici

Kopirati
Drag cursor here to close