Građevina

Radnika fali, ali su pozitivni trendovi u građevinarstvu

Veći dio radova se odnosi niskogradnju, a s obzirom na veliki priliv stranih državljana u pojedine zemlje EU, doći će povećanja potreba za stambenom gradnjom…
Gospodarstvo / Industrija | 30. 09. 2019. u 09:20 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Statistički podaci prema kojima je došlo do povećanja izvršenih i ugovorenih poslova građevinskih poduzeća iz Federacije BiH u inozemstvu svakako su dobar pokazatelj kretanja u ovom sektoru'', izjavila je za Fenu ekonomska analitičarka u oblasti građevinarstva Dženana Hodžić. 

Vrijednost ugovorenih građevinskih radova kompanija iz Federacije BiH u inozemstva bila je veća za 6,1 posto, a izvršenih radova za 3,3 posto u prvom polugodištu ove godine u usporedbi s istim razdobljem lani. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, od ukupne vrijednosti izvršenih radova u inozemstvu najveći dio se odnosio na zemlje Europe i to 97,8 posto.

''Nastavljen je trend investiranja u zemljama EU na koje se najvećim dijelom odnose poslovi naših poduzeća. Novac se nudi po niskoj cijeni u odnosu na štednju, tako da se u sljedećem razdoblju predviđa još veći priliv investicija u gospodarstvo zemalja EU'', navela je Hodžić.

Kako je dodala, veći dio radova se odnosi niskogradnju, a s obzirom na veliki priliv stranih državljana u pojedine zemlje Europske unije, posebno u Njemačku, doći će povećanja potreba za stambenom gradnjom radi smještaja doseljeničkog stanovništva.

Hodžić, koja je zastupnica u Federalnom parlamentu, naglašava da je najveći problem u svim gospodarskim granama u BiH, a posebno u građevinarstvu, nedostatak  stručne radne snage.

''To je problem koji je sve izraženiji i može dovesti u pitanje našu konkurentnost. Na tržištu rada postoje suficitarna zanimanja, koja i dalje proizvodimo, dok smo, s druge strane, u problemu s deficitom kadrova određenih zanimanja, kao što su zanimanja u građevinarstvu, gdje je posljednjih godina interes za upis i školovanje u značajnom padu'', navela je Hodžić.

Za rješavanje ovog problema Hodžić smatra da je neophodno da Federalno i kantonalna ministarstva obrazovanja i nauke u suradnji, i u okviru svojih nadležnosti, izvrše korekcije upisne politike učenika i studenata na način da se obustavi njihov upis za zanimanja koja su suficitarna na tržištu, te osigura podsticaj za upis učenika i studenata za deficitarna zanimanja.

Kopirati
Drag cursor here to close