Raste cijena

U strahu je velika i cijena nafte

Nakon pogibije iranskog generala Ghasema Soleimanija u Iraku ne prestaju prijetnje i iz Teherana i iz Washingtona o mogućim novim akcijama i mjerama osvete.
Gospodarstvo / Flash | 06. 01. 2020. u 20:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Cijena nafte je redovito najbolji pokazatelj političkih zbivanja na Bliskom istoku: tako je i američka likvidacija iranskog generala uzrokovala drastičan porast cijene nafte.

Nakon pogibije iranskog generala Ghasema Soleimanija u Iraku ne prestaju prijetnje i iz Teherana i iz Washingtona o mogućim novim akcijama i mjerama osvete. Ali makar se zapravo još ništa nije dogodilo što bi poremetilo opskrbu svjetskog tržišta naftom, njena cijena je u ovih nekoliko dana drastično porasla: najkvalitetnija nafta sa Sjevernog mora marke Brent je ovog ponedjeljka već prešla cijenu od 70 dolara po barelu – i veoma lako će premašiti i prošlogodišnji rekord zabilježen u drugoj polovici travnja.

I onda je razlog bila politika i odnos SAD-a i Irana: tada je američki predsjednik Trump objavio kako će sankcije protiv Teherana značiti i zabranu uvoza iranske nafte što je pak izazvalo demonstraciju moći Iranaca u vodama Hormuškog tjesnaca, prenosi Deutsche Welle.

Naravno, ovaj porast cijene nafte je i rezultat špekulacija. U ovakvim vremenima svi žele „za svaki slučaj" popuniti svoje pričuve ako bi došlo i do napada, bilo na brodove koje plove po najvažnijoj pomorskoj ruti u opskrbi naftom u tjesnacu pred Iranom, bilo na naftna postrojenja.

 Jason Bordoff, bivši dužnosnik u vladi američkog predsjednika Obame je likvidaciju Soleimanija nazvao „seizmičkim događajem" u toj regiji koji će dovesti do odmazde Irana – i onda protuodmazde Washingtona što će „posve pouzdano uključiti i eskalaciju napada na energetsku infrastrukturu".

„Nezamislivo visoka" cijena nafte

Prošlog rujna kad se dogodio napad na dva saudijska naftna postrojenja za koji je također optužen Iran je saudijski princ Mohamed bin Salman upozorio kako bi vojna akcija protiv Irana dovela do „nezamislivo visoke" cijene nafte. A na svjetskim robnim burzama se svakako ima dojam da se kroči tim smjerom: ova likvidacija iranskoga generala je mnogo više nego akcija „iz koje će Iran izaći krvavog nosa", misli tržišni analitičar Stephen Innes iz AxiTrader.

„To je agresivna demonstracija sile i provokacija koja bi mogla izazvati novi rat na Bliskom istoku", misli burzovni stručnjak. A to znači: kupovati naftu dok još oružje nije progovorilo i dok brodovi još mogu prolaziti Hormuškim tjesnacem.

Zabrinutost analitičara tržišta je još veća jer je poznato kako Sjedinjene Američke Države mnogo manje ovise o nafti iz Perzijskog zaljeva nego tržišta Europe ili Azije. Štoviše: američka nalazišta koja se eksploatiraju metodom frackinga nisu rentabilna ako je svjetska cijena nafte previše niska. No kod 70 dolara – uz prognoze kako će to lako biti i više, takva metoda se isplati američkim naftašima.

Kopirati
Drag cursor here to close