Prijetnje štrajkovima!!

Sindikati srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture traže veće plaće

''Ovakve plaće ne zadovoljavaju minimum potreba za egzistenciju obitelji naših članova'', kazao je Hadžić, dodajući da su radnici zaposleni u kulturnim institucijama degradirani u bh. društvu.
Gospodarstvo / Flash | 23. 11. 2017. u 14:01 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Glavni odbor Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture (SSVOONK) Bosne i Hercegovine zatražio je od kantonalnih vlada da potpišu kolektivne ugovore sa sindikatima te da rade na poboljšanju materijalnog statusa uposlenika u obrazovanju i kulturi.

Kako su na današnjoj konferenciji za novinare najavili, postoje mjere koje će poduzeti poput organiziranja štrajkova upozorenja u kantonalnim i sindikalnim organizacijama, a upozorili su i na mogućnost generalnog štrajka ukoliko do kraja ožujka 2018. godine ne budu ispoštovani njihovi zahtjevi.

Predsjednik Sindikata Đevad Hadžić pojasnio je da su uposlenici u oblasti obrazovanja i kulture nezadovoljni primanjima posebno zbog činjenice da veće plaće od njih imaju državni službenici i namještenici te je zatraženo povećanje od deset do 20 posto, ovisno o kojem je kantonu riječ.

''Ovakve plaće ne zadovoljavaju minimum potreba za egzistenciju obitelji naših članova'', kazao je Hadžić, dodajući da su radnici zaposleni u kulturnim institucijama degradirani u bh. društvu.

Istaknuo je da su samo sa četiri kantonalne vlade potpisani kolektivni ugovori i to s vladama Kantona Sarajevo (KS), Zeničko-dobojskog kantona (ZDK), Tuzlanskog kantona (TK) i Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) te su pozvane ostale kantonalne vlade u Federaciji BiH da potpišu ove ugovore.  

Dopredsjednik za srednje obrazovanje SSVOONK-a Abdulah Serezlija najavio je da će u Srednjobosanskom kantonu (SBK), koji ima po dva sindikata jer se nastava obavlja na dva nastavna programa, biti organiziran generalni štrajk 18. prosinca kako bi upozorili na stanje u obrazovanju.

Dopredsjednik tog sindikata za kulturu Adnan Đindo upozorio je na nezadovoljavajući status kulturnih djelatnika u BiH, iznoseći podatak da je na 600.000 stanovnika u KS 180 profesionalnih umjetnika koji bi trebali imati bolji status u društvu.

''Zbog lošeg odnosa prema kulturi teško je ostvariti nivo profesionalne umjetnosti vezane za neku državu'', naglasio je Đindo, a to je potrebno mijenjati posebno ako se u obzir uzme činjenica da upravo kulturni djelatnici promoviraju državu.

Kako je najavljeno, pratit će se proces donošenja kantonalnih proračuna kako bi se uvidjelo jesu li njihovi zahtjevi ispoštovani i u skladu s tim planirati naredne aktivnosti Sindikata.

Kopirati
Drag cursor here to close