Novi kineski veleposlanik u BiH

Posvetit ću se izgradnji mostova u odnosima Kine i BiH

Na svečanom prijemu u Sarajevu veleposlanik Ping je rekao da je u BiH da su divna prirodna ljepota BiH, toplina i gostoljubivost njezinih naroda na njega ostavili dubok utisak čim je kročio u ovu prekrasnu zemlju.
Gospodarstvo / Flash | 28. 02. 2019. u 16:15 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Kineska strana pridaje veliku važnost razvijanju odnosa s BiH, smatra BiH dobrim prijateljem i partnerom u Središnjoj i Istočnoj Europi. Politika Kine da poštuje suverenitet i teritorijalni integritet, podržava harmoničan suživot i zajedničko opredjeljenje svih naroda u BiH za razvoj, uvijek će ostati postojana i nepromijenjena'' poruka je novog veleposlanika Narodne Republike Kine Ji Pinga, sa sinoćnjeg prijema u povodu njegovog dolaska u BiH. 

Na svečanom prijemu u Sarajevu kojem je nazočio veliki broj uzvanika iz javnog i političkog života kao i predstavnici diplomatskog kora u BiH, veleposlanik Ping je rekao da je u BiH doputovao prije mjesec i pol dana, a da su divna prirodna ljepota BiH, toplina i gostoljubivost njezinih naroda na njega ostavili dubok utisak čim je kročio u ovu prekrasnu zemlju. 

''Tijekom proteklih godina, na osnovu međusobnog poštovanja, suradnje uzajamne koristi, vodeći se inicijativom 'Pojas i put' i suradnjom 16+1, Kina i BiH su zajedno postavile bilateralne odnose za brzu cestu koja vodi k sveobuhvatnom razvoju. Dvije zemlje su potpisale memorandum o razumijevanju o saradnji unutar inicijative 'Pojas i put'. Termoelektrana u Stanarima, koja je izgrađena i puštena u pogon, sporazum o ukidanju viza za nositelje običnih putovnica između naše dvije zemlje, koji je već stupio na snagu, kao i Konfucijevi instituti na Univerzitetu u Sarajevu i Univerzitetu u Banja Luci, koji su osnovani jedan za drugim, ostati će zapaženi rezultati u analima odnosa Kine i BiH'', naveo je ambasador. 

Naglasio je da mu je velika čast i odgovornost što je imenovan za ambasadora Kine u BiH u ovom trenutku. 

'' Latinski most u Sarajevu je svjetski poznat spomenik, a Stari most u Mostaru i most Mehmed Paše Sokolovića u Višegradu se nalaze na listi Svjetske kulturne baštine. Sva tri mosta su vječne građevine kroz koje je prošla duga historija i na kojima se susreću istok i zapad. Ja ću se sa svojim kolegama i prijateljima u BiH, posvetiti izgradnji tri mosta u odnosima Kine i BiH'', istaknuo je Ji Ping. 

Gradit ćemo, kako je dodao, most prijateljstva između Kine i BiH koje uživaju tradicionalno prijateljstvo.  

Nećemo zaboraviti da su prije 40 godina, u početnoj fazi reformi i otvaranja, brojne kineske delegacije posjetile bivšu Jugoslaviju, gdje su istraživale i učile, i taj značajan utjecaj se može osjetiti i u današnjim razvojnim tokovima Kine. Proteklih godina, odnosi Kine i BiH su se brzo razvijali. Na osnovu toga, moramo se opredijeliti za još veće povezivanje politika, proširenje saradnje u zajedničkoj izgradnji „Pojasa i puta“, korištenje u potpunosti platforme 16+1, i da zajedno ovu godinu obilježimo uspješnom Četvrtom konferencijom ministara prometa 16+1. Mi ćemo ojačati komunikaciju između lokalnih jedinica, u potpunosti staviti provincijske i gradske vlasti u Kini u funkciji suradnje sa entitetskim i lokalnim vlastima - kazao je Ji Ping. 

Dodao je da će se graditi most praktične saradnje između Kine i BiH. 

''Iako nisam dugo u BiH, već sam otkrio veliki prostor za suradnju naše dvije zemlje. Kina je najveći trgovinski partner za preko stotinu svjetskih zemalja. Ali, kada je u pitanju BiH, Kina nije čak ni među njenih prvih pet najvećih trgovinskih partnera. U 2018. godini, Kinezi su ostvarili 150 milijuna putovanja u inozemstvo, no njih je samo 50 tisuća došlo u BiH. Kina i BiH moraju iscrpiti koristi od sporazuma o ukidanju viza'' dodao je kineski veleposlanik.  

Dok proširuju postojeću suradnju u oblastima energetike i izgradnje infrastrukture, po njegovim riječima, dvije zemlje bi trebale također istraživati potencijale za suradnju u turizmu, inovacijama i malim i srednjim poduzećima. Kineska strana će učiniti sve da osigura uspješno sudjelovanje Kine kao zemlje partnera na ovogodišnjem Mostarskom sajmu gospodarstva u travnju. 

''Gradit ćemo ljudske i kulturne razmjene. Nastavit ćemo pružati veliku potporu podučavanju kineskog jezika i promoviranja kineske kulture u BiH, ponuditi stipendije za više studenata u BiH za studiranje u Kini, prirediti bogatije kineske kulturne manifestacije za bh. građane. Nedavno je u BiH uspješno održan EYOF, a Kina će biti domaćin Zimskim olimpijskim igrama 2022. U ovoj godini, Sarajevo i Istočno Sarajevo će biti zajednički domaćini Zimskom festivalu za univerzitetske studente 16+1. Dvije strane mogu istraživati mogućnosti da od zimskih sportova napravite novu svijetlu točku u našim bilateralnim odnosima. Očekujem da se što češće susrećem i komuniciram s prijateljima iz think-tankova, visokoobrazovnih ustanova i medija u BiH, koji su dobrodošli da prate, izučavaju i izvještavaju o Kini, te iznesu što više dragocjenih prijedloga za razvoj odnosa naše dvije zemlje'', naveo je Ping.  

Razvoj Kine, kako je dodao, ne može se odvojiti od svijeta, a isto tako se razvoj svijeta ne može odvojiti od Kine. 

''Ma koliko promjena se događa na međunarodnoj sceni, iskrenost i dobra volja Kine za očuvanje svjetskog mira i poticanje zajedničkog razvoja se neće promijeniti. Mi ćemo aktivno unapređivati zajedničku izgradnju 'Pojasa i puta' i stvaranje zajednice zajedničke budućnosti čovječanstva. Uvijek ćemo podržavati očuvanje stabilnosti i razvoj u BiH, pružati pomoć u poboljšanju života njezinih građana, u skladu sa svojim mogućnostima. Kina je spremna da združi napore sa BiH i da ruku pod ruku koračaju k prosperitetnijem i boljem svijetu'' kazao je veleposlanik Narodne Republike Kine u BiH Ji Ping.

Kopirati
Drag cursor here to close