Povreda žiga

Što kada vam carinici otkriju krivotvorenu robu?

Ukoliko se utvrdi da postoji osnova sumnje da roba predstavlja krivotvorinu neke od poznatih svjetskih marki koje su zaštićene i u BiH, UNO predmetnu robu zadržava
Gospodarstvo / Flash | 20. 01. 2019. u 13:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Službenici Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) su oduzeli veliku količinu robe zbog povrede prava intelektualnog vlasništva i povrede žiga.

Prilikom uvoza, izvoza ili tranzita robe, u skladu sa važećim propisima, štite se prava intelektualne svojine, i to: žig, autorsko i srodna prava, indistrijski dizajn, patent i porijeklo ili geografska oznaka. Carinski organi su nadležni da, u slučajevima sumnje povrede prava intelektualne svojine, prekinu carinski postupak sve do okončanja postupka kojim se povreda prava utvrđuje.

Drugim riječima, ukoliko carinski organi posumnjaju da određena roba koja se uvozi u BiH predstavlja krivotvorinu poznatih svjetskih marki, imaju pravo takvu robu zadržati, a od nositelja prava zatražiti da izvrši stručnu procjenu o tome je li riječ o krivotvorini ili nije, navodi se iz Ureda za informiranje UNO BiH.

Ukoliko se utvrdi da postoji osnova sumnje da roba predstavlja krivotvorinu neke od poznatih svjetskih marki koje su zaštićene i u BiH, UNO predmetnu robu zadržava, sve do okončanja postupka pred nadležnim sudom i donošenja pravosnažne sudske odluke.

Na takav je način zaustavljen pokušaj uvoza razne robe. U Carinskoj ispostavi Tuzla je zbog povrede inelektualne svojine i povrede žiga oduzeto 19.661 komada džempera označenih žigom C&. Oduzeto je i 540 ženskih torbi zbog sumnje da je došlo do povrede intelektualnog vlasništva.

Radilo se o 307 torbi marke 'Louis Vitton', 160 torbi marke 'Michael Kors' i 73 torbi marke 'Guess'. Pored navedene robe, u Carinskoj ispostavi Tuzla oduzeto je 960 komada čarapa označenih žigom 'Hello Kitty'.

U Carinskoj ispostavi Gradiška oduzeta je veća količina krivotvorene robe zbog povrede žiga raznih brendova i robnih marki. Radilo se o 234 komada džempera, 3.184 komada majica, šorceva i dresova, 405 komada ručnih satova, 720 pari patika, 593 komada košulja, 1.112 komada torbi, 118 komada šalova i 82 komada jakni. Tržišna vrijednost navedene robe se procjenjuje na nekoliko stotina tisuća KM.

Jedan dio robe, za koji su se stekli zakonski uvjeti, je uništen, dok je drugi dio robe privremeno zadržan pod carinskim nadzorom, te se vodi propisani postupak poduzimanja carinskih mjera zaštite intelektualne svojine u skladu s odredbama Zakona o žigu i Odluke o provođenju carinskih mjera za zaštitu prava nosioca žiga.

Uprava za neizravno oporezivanje BiH poziva sve građane u BiH da na njihovu otvorenu liniju 080 02 06 07 prijave svaki oblik nezakonite trgovine, utaje akciza, carine ili PDV-a. Svi pozivi su besplatni i potpuno anonimni.

Kopirati
Drag cursor here to close