Centar za životnu sredinu

Tužba protiv ministarstva zbog novog površinskog kopa u Gacku

''U Studiji se ne pominju konkretni efekti ove transformacije krajolika i korita rijeka na životnu sredinu, posebno na endemsku vrstu sa crvene liste - gatačku gaovicu te zaštićenu potočnu pastrmku''
Gospodarstvo / Ekologija | 26. 02. 2021. u 16:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Centar za životnu sredinu podnio je tužbu protiv Rješenja Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS o odobravanju Studije utjecaja na životnu sredinu za površinski kop Gacko - Centralno polje, čija je konačna verzija odobrena u siječnju nakon postupka sprovođenja procjene utjecaja na životnu sredinu za projekt eksploatacije uglja na novom površinskom kopu Rudnika i termoelektrane (RiTE) u Gacku. Za navedeni kop investitor je trenutno u procesu pribavljanja ekološke dozvole, a na ovaj zahtjev građani mogu dostaviti komentare nadležnom ministarstvu do ožujka.

U pobijanom rješenju i navedenoj studiji, sporno je što tijekom ovog procesa nisu konzultirane susjedne zemlje, prema Konvenciji o procjeni okolinskih utjecaja u prekograničnom kontekstu (ESPOO) koju je Bosna i Hercegovina ratificarala 2009. godine. Negativni utjecaji ovog projekta u prekograničnom kontekstu najviše se odnose na režim podzemnih i površinskih vodenih tokova u Gatačkom polju, odnosno tok rijeke Mušnice, koja jednim dijelom izvire kao Trebišnjica i završava u Jadranskom moru.

S obzirom da na navedenom kopu RITE Gacko više od tri godine vrši nezakonite radnje i eksploatiše ugalj prije procesa procjene utjecaja na životnu sredinu i ishodovanja dozvola, režim ovih voda već je u znatnoj mjeri izmijenjen. Ovo je, između ostalog, bio povod i argument Žalbe Tajništvu Energetske zajednice, koju je Centar uputio u srpnju prošle godine. U Studiji se ne pominju konkretni efekti ove transformacije krajolika i korita rijeka na životnu sredinu, posebno na endemsku vrstu sa crvene liste - gatačku gaovicu te zaštićenu potočnu pastrmku prema Uredbi o strogo zaštićenim i zaštićenim divljim vrstama. Iz tog razloga, potrebna je i procjena već načinjene štete životnoj sredini ovog područja.

''Javna poduzeća poput RITE Gacko konstantno se tretiraju s povlasticama, jer obavljaju djelatnosti od takoreći javnog interesa koji proglašavaju Vlade. Prema tome, prešutno im se dozvoljava da krše zakon u kontekstu životne sredine i time su zaštićeni od strane nadležnih ministarstava, inspekcija i drugih organa vlasti koji bi zapravo trebali da štite interese javnosti, a ne zagađivača. Pozivamo javnost da se uključi u ovaj slučaj, između ostalog pravovremenom reakcijom i dostavljanjem komentara na zahtjev za ekološku dozvolu'', istakla je Majda Ibraković, asistentica na programu Energija i klimatske promjene. Naglašava da od nadležnih vlasti očekuje da hitno reaguju na štetnu eksploataciju uglja u Rudniku i termoelektrani u Gacku, koja se trenutno odvija mimo procedura i zakona.

''Sve nezakonite aktivnosti na eksploataciji uglja moraju biti adekvatno sankcionirane, prije svega obustavljanjem istih, ponovljenim postupkom procjene utjecaja na životnu sredinu i utvrđivanjem odgovornosti, pričinjene štete i oštrijih mjera za zaštitu životne sredine''.

Kopirati
Drag cursor here to close