Sigurnost cestovnog prometa

Psihofizičko stanje vozača značajan element sigurnosti prometa

Bitan segment predstavlja i opće zdravstveno stanje vozača, a što podrazumijeva obavezu zdravstvenog pregleda u slučajevima izdavanja, ili zamjene/produženja vozačkih dozvola.
AutoMoto / Flash | 11. 03. 2018. u 12:28 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sigurnost cestovnog prometa ovisi od velikog broja elemenata koji mogu biti subjektivne i objektivne naravi. Tako su, uz stanje cestovne infrastrukture, signalizacije i tehničke (ne)ispravnosti vozila, najčešći uzročnici prometnih nesreća neprilagođena brzina i uopće nepoštivanje prometnih propisa, te vožnja pod utjecajem alkohola ili narkotičkih sredstava.

Radi se sredstvima čija je upotreba zakonski sankcionirana, a koja se u značajnoj mjeri reflektira na psihofizičko stanje sudionika u prometu, te najčešće dovodi do neželjenih posljedica.

Bitan segment u tom pogledu predstavlja i opće zdravstveno stanje vozača, a što podrazumijeva obavezu zdravstvenog pregleda u slučajevima izdavanja, ili zamjene/produženja vozačkih dozvola, uključujući i izvanredni zdravstveni pregled u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja, odnosno utvrđene nesposobnosti za upravljanje motornim vozilima.

Zdravstveni pregled u slučaju izdavanja ili zamjene vozačkih dozvola reguliran je Pravilnikom o vozačkoj dozvoli, rečeno je Feni u Ministarstvu unutarnjih poslova Županije Sarajevo (MUP ŽS).

Obavezi zdravstvenog pregleda podliježu sve osobe koje se obraćaju zahtjevom za izdavanje prve vozačke dozvole u skladu s Pravilnikom, a zdravstvena sposobnost se dokazuje uvjerenjem o zdravstvenoj sposobnosti osobe za upravljanje motornim vozilom one kategorije ili podkategorije za koju se traži vozačka dozvola, a koje ne može biti starije od 12 mjeseci.

''U postupku zamjene vozačke dozvole, potrebno je naglasiti da se vozačka dozvola u redovnoj proceduri izdaje na rok važenja od 10 godina, te, ukoliko je uvjerenjem o zdravstvenoj sposobnosti zdravstvena sposobnost za upravljanje motornim vozilom ograničena na razdoblje manje od 10 godina, vozač motornog vozila u postupku produženja važenja vozačke dozvole, u skladu s odredbama Pravilnika, mora uz zahtjev za produženje važenja vozačke dozvole priložiti uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom te kategorije ili podkategorije koje ne smije biti starije od šest mjeseci. To se obično odnosi na vozače starije od 65 godina, ali i osobe kod kojih je utvrđen zdravstveni problem koji može utjecati na pravo upravljanja motornim vozilom, a koji je potrebno kontrolirati češće, a u skladu s odredbama Pravilnika'', navode iz MUP-a ŽS.

Kako su ta pitanja, nadalje navode, povezana i s odredbama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH kojim je predviđeno da, ako zdravstvena organizacija prilikom pregleda vozača ili vozača-instruktora utvrdi da je postao fizički ili psihički nesposoban za upravljanje motornim vozilima, dužna je o svom nalazu i mišljenju odmah obavijestiti tijelo nadležno za izdavanje vozačke dozvole, koji će na osnovu toga vozaču ili vozaču-instruktoru oduzeti vozačku dozvolu za vrijeme trajanja te nesposobnosti.

U tom kontekstu, iz MUP-a ŽS ističu da vozači kojima je izdana vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilom kategorije D i podkategorije D1, prilikom svakog produženja važenja vozačke dozvole, moraju priložiti uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom ne starije od šest mjeseci.

Nadalje, preciziraju da je, prema članku 195. Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH, predviđena obaveza za vozače koji upravljaju motornim vozilima kojima se vrši javni prijevoz i vozače tramvaja, prema kojoj su dužni ''proći'' redovni zdravstveni pregled svake tri godine.

Kada se radi o pitanju izvanrednog zdravstvenog pregleda, iz MUP-a ŽS podsjećaju da je Zakon o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH predviđeno da zahtjev za upućivanje na izvanredni zdravstveni pregled može podnijeti i svako tijelo nadležno za kontrolu prometa na cesti, javno tužiteljstvo, sud, sudac za prekršaje, kao i poduzeće, organizacija ili tijelo u kojem je vozač zaposlen i obavlja poslove vozača.

Također, ovim Zakonom predviđene su i obaveze zdravstvenih ustanova za prijavu potrebe za izvanrednim zdravstvenim pregledom, ukoliko se prilikom liječenja vozača utvrdi da zbog zdravstvenih razloga nije više sposoban sigurno upravljati vozilom. Na izvanredni zdravstveni pregled u tim situacijama, rješenjem upućuje tijelo kod kojeg se vozač vodi u evidenciji, i to u zdravstvenu instituciju koja je ovlaštena za obavljanje liječničkih pregleda i izdavanje liječničkih uvjerenja za vozače.

Usto, novija rješenja implementirana u Zakonu o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH predviđaju i situaciju da, ukoliko je zdravstvena ustanova primila osobu na liječenje koje zbog svog zdravstvenog stanja nije sposobno za samostalno upravljanje motornim vozilom, a otpušta se iz zdravstvene ustanove na kućno liječenje, dužna je o tome odmah obavijestiti tijelo nadležno za unutarnje poslove radi provjere važenja vozačke dozvole.

Zdravstvene preglede kandidata za vozača i vozača obavljaju zdravstvene ustanove koje su za to ovlaštene u skladu sa zakonima entiteta, županija i Brčko Distrikta BiH, rečeno je Feni u MUP-u Županije Sarajevo.

Kopirati
Drag cursor here to close