Odlučno

Pročitajte deklaraciju berlinske konferencije o zapadnom Balkanu

Vijesti / Flash | 28. 08. 2014. u 19:36 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U stotoj godini od početka Prvog svjetskog rata u Berlinu su se 28. kolovoza 2014. godine u okviru prve "Konferencije o zapadnom Balkanu" sastali šefovi Vlada, ministri vanjskih poslova i ministri gospodarstva iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Hrvatske, Crne Gore, bivše jugoslovenske Republike Makedonije, Srbije i Slovenije, predstavnici Komisije Europske unije, buduće zemlje domaćina Austrije kao i Francuske.

2014-2018: Četri godine konkretnog napredka

1. Svi se slažemo da ova današnja konferencija treba dati poticaj razdoblju od četri godine, u kojem ćemo se mi zajednički više truditi kako bi postigli daljnje konkretne napredke u procesu reformi prilikom rješavanja otvorenih bilateralnih i unutarnjih državnih pitanja kao i pomirenja unutar i između društava regije. Mi također dijelimo zajedničku želju za jačanjem regionalne ekonomske suradnje i postaviljanje osnove za održiv rast.

2. Zajedno smo odlučili da se u sljedeće četri godine do 2018. sastajemo godišnje u ovom obliku, kako bi dogovorenu agendu danjašnjeg susreta implementirali i da se ista potkrijepi daljnjim konkretnim projektima. Austrijski Savezni kancelar je danas za 2015. godinu pozvao na prvu sljedeću konferenciju u Austriji; to će biti prilika za prvi bilans. Na sljedećim konferencijama želimo kontinuirano nastaviti naš rad o ključnim pitanjima za budućnost zapadnog Balkana.

Put u europsku budućnost

3. Još prije petnaest godina vijesti iz regije su bile obilježene ratom, progonom i uništavanjem. Danas je jasno da je regija napravila ogorman napredak u uspostavljanju stabilnosti, izgradnje dobrosusjedskih odnosa i modernizacije države, društva i ekonomije.

4. Politika proširenja Europske unije je znatno doprinijela tim napredcima. Sve zemlje zapadnog Balkana su uvjerene da je njihova budućnost u Europskoj uniji.

5. Savezna vlada izričito naglašava svoju opredijeljenost evropske perspektive za država zapadnog Balkana. Sve zemlje zapadnog Balkana će imati mogućnost da pristupe Europskoj uniji, kada ispune preduvjete za pristup. Njemačka je svjesna svoje odgovornosti za mirnu, stabilnu, demokratsku i pravno-državnu budućnost zapadnog Balkana i dalje će podržavati regiju na tom putu.

Intenziviranje regionalne kooperacije kao nužnog osnova

6. Svi sudionici vide potrebu da u smislu doborsusjednih odnosa i povećanja stabilnosti u regiji otvorena bilateralna pitanja riješe što prije. Premijeri Srbije i Kosova su ponovo potvrdili svoju odlučnost da ubrzaju proces normalizacije odnosa Ovo se takođe odnosi na rješavanje problema oko imena između bivše jugoslovenske Republike Makedonije i Grčke. Sudionici su se složili da se ovaj spor mora riješiti hitno kompromisom na svim stranama. Tamo gdje dobar utjecaj regionalnih susjeda može olakšati svladavanje unutarnjih političkih izazova, mora se i koristiti. Ovo se u posebnoj mjeri odnosi na oživljavanje procesa reformi u Bosnii Hercegovini.

7. Države zapadnog Balkana se slažu da međusobno jače surađuju. U tome će regionalne organizacije kao što je Regional Cooperation Council imati važnu ulogu.

8. Regionla suradnja treba obuhvatiti i razinu civilnog društva. Zemlje sudionice potvrđuju svoju usuglašenu želju da izgrade transnacionalnu razmjenu prije svega za mlade generacije.

Jačanje odgovornog upravljanja

9. Daljnje unapređenje ostaje poseban izazov za mlade demokracije zapadnog Balkana ostaje dalje odgovorno upravljanje.

10. Zemlje sudionice se slažu da se moraju poduzeti daljnje mjere za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala. Države zapadnog Balkana su potvrdile svoju volju da poduzmu daljnje reforme za povećanje pravne sigurnosti u svojim zemljama, da očuvaju i jačaju neovisnost pravosuđa kao i da intenzivnije surađuju prekogranično u regionalnim i bilateralnim strukturama.

11. U pluralističkoj demokraciji i opozicija mora također imati svoju ulogu u parlamentarnoj strukturi i iskoristiti je. Međutim i politički aktivno civilno društovo može na konstruktivan način dodatno podržati društvo u zemljama zapadnog Balkana, a time i njihovo prbilžavanje Europskoj uniji. To između ostalog podrazumijeva pluralistički medijski prostor, neovisne sindikate i ekonomiju, koji su oslobođeni od utjecaja politike kako bi mogli ispuniti svoju ulogu kao dio društva. Njemačka se smatra i dalje obveznom da podrži slobodu medija u regiji. U tu svrhu ministarstvo vanjskih poslova u okviru programa današnje konferencije organizira radionicu za dvanaest vodećih novinarki i novinara iz svih država regije.

Povećanje prosperiteta preko održivog rasta ekonomije

12. Održiv ekonomski rast a time i dugoročno povećanje prosperiteta za dobrobit naroda je moguć samo s otvorenim tržištima i stranim ulaganjima. Posebno je za angžman malih i srednjih poduzeća presudna pozitivna investicijska klima. Pri čemu su pravna sigurnost i nulta politika tolerancije prema korupciji u fokusu. Države sudionice žele poboljšati suradnju s investicijskim agencijama i razmjenu iskustava s Germany Trade and Invest.

13. Države zapadnog Balkana bi trebale pojačati svoje napore za prevladavanje postojećeg deficita uvoza-izvoza. Njemačka ekonomija će u proljeće 2015. godine podržati dalje jačanje izvoznog kapaciteta regije putem pokretanja kupovne inicijative za zapadni Balkan.

14. Putem regionalnog iskorištavanja lanaca vrijednosti mora se dalje povećati konkurentnost. Inicijativa njemačkog gospodarstva za jednom regionalnom konferencijom u rujnu 2014. godine u Crnoj Gori i aktivnostima Regional Corporation Councila će konkretno doprinijeti tome.

15. Države sudionice se slažu da europska energetska politika za države zapadnog Balkana dobija na značaju. Posebno u pogledu sigurnosti opskrbe energijom, energetske efikasnosti i zaštite klime, regionalna suradnja je važan sastavni dio u okviru energetske zajednice jugoistočne Europe. Države zapadnog Balkana će intenzivno sudjelovati u daljnjem razvoju energetske zajednice i premostiti propuste implementacije.

16. Države sudionice dijele mišljenjje da prometna zajednica za zapadni Balkan kroz poboljšanje logističke povezanosti regije prema jakoj potražnji eurospkog tržišta može dati pozitivne impulse za ekonomski razvoj. Isto se odnosi i na izgradnju informacijske i komunikacijske infrastrukture uz pouzdane okvirne uvjete.

17. Države sudionice su mišljenja da je za smanjenje stope nezaposlenosti mladih nužno akademsko i stručno obrazovanje u skladu s potrebama. Projekti njemačkog gospodarstva imaju za cilj da podrže stručno obrazovanje u državama zapadnog Balkana.

18.Njemačka je spremna u okviru postojećeg programa ekonomske suradnje i razvoja provesti dodatne mjere kako bi podržali države eregije da efektivno koriste europska sredstva za približavanje EU iz "Instrument for Pre-Accession Assistance" (IPA). Već 25 godina je njemačka razvojna suradnja pouzdan partner državama zapadnog Balkana. Ona je integralni sastavni dio njemačkih napora da zemlje dovedu k EU i europskim standardima.

Kopirati
Drag cursor here to close